Jaką dietę stosować przy hemoroidach?

2016-08-08 14:06

Hemoroidy są najczęściej skutkiem siedzącego trybu życia i niewłaściwej diety – tłustej, ubogiej w błonnik, a obfitującej w produkty wysokoprzetworzone, słodycze i mięso. Dlatego zmiana diety to oczywisty sposób walki z dolegliwościami typowymi dla tej choroby. Sprawdź, jaka powinna dieta osoby, która boryka się z tym przykrym problemem.

Jaka dieta przy hemoroidach?
Autor: pixabay.com Na hemoroidy warto stosować dietę bogatą w błonnik.

Spis treści

  1. Hemoroidy - czym są
  2. Błonnik – sposób na hemoroidy
  3. Strategiczna ilość płynów
  4. Hemoroidy - czego należy unikać

Hemoroidy - czym są

Żylaki okolicy odbytu, potocznie zwane hemoroidami, sprawiają, że cierpiący na tę chorobę mają kłopoty z wypróżnieniem. Paradoksalnie to, co jest skutkiem choroby, jest najczęściej jednocześnie jej przyczyną; spowolniona perystaltyka jelit i chroniczne zaparcia powodują, że żyły odbytu zbyt mocno napełniają się krwią, rozciągają się i po pewnym czasie nie mogą podczas oddawania stolca w sposób naturalny opróżnić się z krwi, co ułatwia wypróżnienie. Ten defekt działania hemoroidów nasila zaparcia i prowadzi do zaostrzenia się dolegliwości: stanu zapalnego, a nawet krwawienia. Aby temu zapobiec, konieczna jest zmiana diety na taką, która wspomoże ruch robaczkowy jelit i będzie przeciwdziałać zaparciom.

Błonnik – sposób na hemoroidy

W chorobie hemoroidalnej zalecana jest dieta wysokobłonnikowa. Trzeba jeść jak najwięcej pełnoziarnistego pieczywa, niełuskanego (tzn. brązowego) ryżu, kasz (gryczanej, jęczmiennej, jaglanej), płatków owsianych, surowych i gotowanych warzyw, a także owoców. Przed śniadaniem warto zjeść kilka namoczonych przez noc suszonych śliwek lub moreli, popijając wodą, w której się moczyły, a do śniadania - wypić kubek kefiru lub maślanki z dodatkiem łyżki otrębów lub łyżeczki siemienia lnianego. Otręby warto także dodawać do zup i sałatek oraz posypywać nimi kanapki. Dbajmy o to, by w każdym posiłku znalazły się warzywa, rośliny strączkowe, świeże przecierowe soki z warzyw, produkty pełnoziarniste (kasze, pieczywo z pełnego przemiału, płatki zbożowe, ziarna słonecznika, pestki dyni).

Strategiczna ilość płynów

Dlaczego to takie ważne, by w diecie było dużo błonnika? Otóż posiada on zdolność wiązania wody, dzięki czemu zmiękcza kał i ułatwia jego przesuwanie się w przewodzie pokarmowym. Właśnie dlatego istotne jest także to, by stosując dietę wysokobłonnikową przyjmować dużo płynów: co najmniej 2-2,5 litra dziennie. Zbyt duża dawka błonnika, nienasączona odpowiednią ilością wody, może bowiem spowodować przeciwny do zamierzonego efekt: dokuczliwe, bolesne zaparcia i wzdęcia. Trzeba więc pić dużo wody mineralnej (najlepiej niegazowanej), herbaty owocowe i napary ziołowe, soki warzywne, rozcieńczone soki owocowe, kefir, maślankę i jogurt naturalny. Dopuszczalna jest słaba herbata.

Hemoroidy - czego należy unikać

W chorobie hemoroidalnej wyeliminować trzeba białe pieczywo, ciastka, słodycze, potrawy smażone, tłuste i wzdymające. Ograniczyć trzeba również tłuste mięso, a także wszelkie produkty powodujące zaparcia: czekoladę, kakao, biały ryż. Jeśli chodzi o napoje, niewskazane są: mocna czarna herbata, kawa i alkohol oraz napoje słodzone i gazowane.