Dlaczego warto jeść aronię podczas pracy przy komputerze?
Dzisiaj nie ma osoby, która nie spędzałaby wielu godzin dziennie przed komputerem. Trzeba więc szukać sposobów, które pomogą nam zniwelować lub zmniejszyć niekorzystne skutki promieniowania monitorów. I tu warto przyjrzeć się aronii, bowiem wśród wielu zalet ma i tę, że wspomaga regenerację wzroku.
Spis treści
Aronia - zdrowotne właściwości
Aronia jest czarną kuzynką jarzębiny. Do Europy trafiła z Ameryki Północnej. Polska jest potentatem w uprawie aronii czarnoowocowej, której bardzo odpowiada nasz klimat. Jej owoce są niezwykle bogate w składniki, które pomagają nam obronić się przed chorobami cywilizacyjnymi, m.in. dbają o nasz wzrok. Mają sporo witaminy P. To nic innego jak bioflawonoidy, czyli substancje fitichemiczne, barwniki, nadające kolor owocom. W naszym organizmie działają jak witaminy i są cennymi przeciwutleniaczami. Z tej rodziny są w aronii także: kwercetyna, katechiny, antocyjany i leukocyjany. Drużyna aktywna i skuteczna nie tylko w zwalczaniu wolnych rodników.
Aronia - lekarstwo dla oczu
Bioflawonoidy - przede wszystkim rutyna i antocyjany - wzmacniają naczynia krwionośne, uelastyczniają je, uszczelniają ich ściany i regulują przepuszczalność. Poprawiają też pracę najdrobniejszych naczynek krwionośnych, m.in. tych w oku. Opóźniają więc postępowanie chorób oczu: jaskry, zaćmy oraz degeneracji plamki żółtej na siatkówce (AMD). Antocyjany regenerują rodopsynę, barwnik na siatkówce wpływający na jakość widzenia.
Aronia - sposób jedzenia
Świeże owoce aronii są cierpkie, więc nie jada się ich na surowo. Można je przemrozić w zamrażalniku przez 48 godzin. Wtedy tracą gorycz. Najprościej przygotować suszoną aronię, z której zimą przyrządza się herbatki. Owoce aronii świetnie nadają się również na sok, dżem, konfitury słodkie i wytrawne, podawane do mięs. Uwaga! Aronia nie jest wskazana dla osób cierpiących na nadkwaśność i wrzody żołądka.