Dieta przy podagrze. Co jeść, a co wykluczyć z diety?

2016-09-05 16:52

Podagra znana także jako dna moczanowa to choroba spowodowana odkładaniem się kwasu moczowego w stawach i tkankach okołostawowych. Jej objawy to obrzęk i dotkliwy ból stawów oraz zaczerwienienie. Odpowiednia dieta może złagodzić objawy dny moczanowej. Sprawdź, co jeść przy podagrze.

Dieta przy podgarze. Co jeść, czego nie?
Autor: thinkstockphotos.com Jaką dietę należy stosować przy podagrze?

Spis treści

  1. Podagra – objawy
  2. Podagra - dieta
  3. Podagra - czego unikać

Podagra – objawy

Przy dnie moczanowej, jeśli puryn jest za dużo, powstaje nadmiar kwasu moczowego. Nerki nie są go w stanie wydalić, więc trafia m.in. do stawów. To zaś prowadzi do ostrych stanów zapalnych, co objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, rozgrzaniem i gwałtownymi bólami jednego albo kilku stawów, np. palucha, kciuka, nadgarstka lub łokcia. Wówczas, gdy dna moczanowa dotyka palucha u stopy, nazywa się ją podagrą.

Ataki podagry nasila stres, spożywanie produktów o dużej zawartości związków purynowych, a także nadużywanie alkoholu. Podagra jest nieuleczalna, ale stosowanie odpowiedniej diety wolnej od związków purynowych zmniejszy występowanie ataków.

Podagra - dieta

Dobre efekty przy podagrze daje dieta wegetariańska wzbogacona o nabiał i jajka. Potrawy powinny być chude i łagodne w smaku. Jeśli nie możesz się obejść bez mięsa jedz gotowane, duszone, pieczone, ale bez obsmażania na tłuszczu. Unikaj wywarów mięsnych i kostnych, zupy przygotowuj wyłącznie na wywarach warzywnych. Także dieta bogata w węglowodany zwiększa wydalanie kwasu moczowego z organizmu; ryż, pieczywo i makaron są niezbędne. Tłuszcze zwierzęce są zakazane, roślinne do 2 łyżek dziennie w postaci surowej, do polania warzyw i sałat.

Podagra - czego unikać

Chory na dnę moczanową powinien wypijać 2–3 litry płynów dziennie. Dzięki temu wzrośnie wydalanie kwasu moczowego. Przy podagrze wskazane są też herbaty ziołowe i owocowe, kawa zbożowa, słaba herbata, koktajle mleczno-owocowe, warzywno-owocowe, woda mineralna alkaliczna, np. Zuber. Soki owocowe trzeba ograniczyć do 1 dziennie, a i to po rozcieńczeniu pół na pół z wodą.