Dieta OXY – szybki sposób na odchudzanie, ale czy zdrowy? Zasady i jadłospis
Czy łatwa, smaczna i skuteczna dieta istnieje? Ostatnio popularna jest dieta OXY. Jej autorka zapewnia, że już w trzy tygodnie można zrzucić nawet kilkanaście zbędnych kilogramów. Na czym polega dieta OXY? W czym tkwi jej sekret i czy jest zdrowa?
Co to jest dieta OXY?
To dieta białkowa, która porównywana jest do znanej metody Dukana opierającej się na spożywaniu białek oraz ograniczeniu tłuszczów i węglowodanów. Twórczyni OXY, dietetyczka Patrycja Mazur, skupiła się na zmniejszeniu skutków ubocznych wysokobiałkowej diety Dukana, która niekorzystnie wpływała na wątrobę i nerki.
Celem diety OXY jest redukcja wagi i poprawienie ogólnej kondycji organizmu. Dieta jest podzielona na trzy fazy. Każda z nich trwa siedem dni. W ciągu jednego dnia spożywa się pięć posiłków.
Podstawą tej diety jest shake OXY. To koktajl antyoksydacyjny składający się z żurawiny stymulującej przemianę materii, kefiru będącego źródłem białka oraz otrębów pszennych, które są bogate w błonnik.
Na czym polega dieta OXY?
Dieta podzielona jest na trzy etapy:
1. etap - fat burning
Głównym celem tej fazy jest szybka redukcja tkanki tłuszczowej. W menu znajdują się potrawy bogate w białko pochodzenia zwierzęcego. Królują między innymi jajka i twaróg.
2. etap - step
Ta faza polega na utrzymaniu efektów utraty kilogramów w pierwszym tygodniu. W jadłospisie pojawiają się produkty bogate w białko roślinne. Można jeść potrawy z soczewicy i kotlety sojowe.
3. etap - balance
Ta faza ma uchronić przez ewentualnym efektem jo-jo i utrwalić proces redukcji tkanki tłuszczowej. Zakłada również równowagę między białkami, węglowodanami i tłuszczami w menu.
Czy dieta OXY jest zdrowa? Czy są przeciwwskazania do jej stosowania?
Lekarze i dietetycy uważają, że pierwszy etap diety jest dość kontrowersyjny. Podstawą tej fazy jest białko zwierzęce, a posiłki są ubogie w witaminy, mikroelementy i inne składniki odżywcze. Zbyt szybko traci się kilogramy. Mimo że trzeci etap polega na zbilansowaniu posiłków i utrzymaniu efektów osiągniętych we wcześniejszych fazach, może pojawić się efekt jo-jo.
Zaletą diety OXY jest usunięcie z organizmu toksyn i oczyszczenie dróg moczowych. Sprawia to, że organizm jest mniej zmęczony, a umysł bardziej skoncentrowany.
Kto nie powinien stosować diety OXY? Osoby zmagające się z chorobami nerek, wątroby, wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz diabetycy nie powinny stosować tej diety. Ten sposób odżywiania nie jest także polecany chorym na niedokrwistość i kobietom w ciąży.
Co można jeść na diecie OXY?
Jak w każdej diecie, w OXY stosuje się dozwolone produkty. Pierwszej fazie spożywa się posiłki bogate w białko zwierzęce. W drugiej fazie jada się białko zwierzęce i roślinne, a w trzeciej pojawiają się węglowodany i tłuszcze.
Jaki jest jadłospis w diecie OXY?
W każdej fazie spożywa się pięć posiłków w ciągu dnia. W pierwszym etapie na śniadanie można zjeść twarożek ze szczypiorkiem, a na drugie shake OXY z żurawiną. Na obiad można zaserwować kurczaka z warzywami lub pieczonego dorsza. Podwieczorek to druga porcja shake’a OXY oraz dwa jajka na twardo. Na kolację można zjeść jajecznicę.
W drugim etapie wprowadza się białko roślinne, więc na śniadanie sprawdzi się klasyczny hummus z ciecierzycy. Na drugie śniadanie polecany jest shake OXY, na obiad kremowa zupa z soczewicy i kotlety sojowe, a na podwieczorek kefir z dodatkiem ziaren sezamu i miodu. Na kolację można zjeść kaszę z sałatą i kiełkami.
Faza trzecia to zbilansowane posiłki. Owsianka z żurawiną to pomysł na śniadanie. Drugim lekkim posiłkiem będzie kefir z owocami. Obiad może składać się z porcji naleśników z mąki razowej z farszem ze szpinaku. Propozycja na podwieczorek to kanapki z jajkiem i pomidorem, a na kolację można zjeść omlet z pieczarkami i szynką parmeńską.