BIAŁKO W DIECIE: dlaczego trzeba jeść więcej białka? 7 POWODÓW

2017-05-16 14:23

ILE BIAŁKA JEŚĆ? Białko to bardzo ważny składnik odżywczy. Spożywanie białka wspomaga spalanie kalorii, a także pomaga w budowaniu masy mięśniowej, dlatego jest tak istotnym składnikiem każdej diety. Większa ilość białka w diecie dostarcza wielu korzyści, ale jak z każdym elementem diety – nie wolno przesadzać.

BIAŁKO W DIECIE: dlaczego trzeba jeść więcej białka? 7 POWODÓW
Autor: Shutterstock Białko w diecie jest potrzebne - wegetarianie powinni suplementować jego brak

Spis treści

  1. Co to jest białko?
  2. Dlaczego warto jeść białko?
  3. 7 istotnych powodów, dla których warto zwiększyć zawartość białka w diecie:

Co to jest białko?

Białka to wielocząsteczkowe biopolimery zbudowane z aminokwasów. Odgrywają ważną rolę we wszystkich procesach biologicznych – m.in. katalizują przemiany biologiczne, transportują cząsteczki, służą jako przeciwciała, przekazują impulsy nerwowe, a także pełnią funkcję mechaniczno-strukturalną. Białka dzielimy na proste (zbudowane z samych aminokwasów) oraz złożone.

Dlaczego warto jeść białko?

Białko ma wiele zalet, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Białka uczestniczą w przemianie materii i zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To dzięki nim możliwy jest prawidłowy wzrost i rozwój człowieka, a także regeneracja uszkodzeń.

7 istotnych powodów, dla których warto zwiększyć zawartość białka w diecie:

Spożywanie białka pomaga budować masę mięśniową. Białko jest głównym budulcem mięśni, więc jeśli marzymy o sylwetce kulturysty – musimy przyjmować znaczną ilość białka.

Białko jest bardziej sycące niż tłuszcze i węglowodany,

Przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej,

Dostarczane w jedzeniu białko stanowi źródło energii,

Białko w diecie korzystnie wpływa na libido (białka zawierające metioninę)

Białka pomagają w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej i bilansu wodnego

Aminokwasy uczestniczą w biosyntezie ciał odpornościowych, które wzmacniają i chronią organizm przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.

Należy oczywiście pamiętać, że nadmierna ilość białka może być szkodliwa (może obciążać nerki i wątrobę, a także powodować niedobory węglowodanów w organizmie), dlatego dzienna dawka białka nie powinna przekraczać 0,9-1,5 g białka na każdy kilogram masy ciała.