Czym różni się kabaczek od cukinii?

Czym różni się kabaczek od cukinii?

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Kabaczek czy cukinia? Jak je odróżnić? I czy jest co odróżniać?

Kabaczek czy cukinia? To pytanie zadaje sobie wiele osób buszujących w warzywniakach i na targach. Niektórzy kabaczkiem nazywają zieloną cukinię, a cukinią tylko tę żółtą. Tymczasem okazuje się, że jedno i drugie to to samo!

Nawet doświadczeni działkowcy mają kłopot z określeniem różnic pomiędzy cukinią a kabaczkiem. Niektórzy twierdzą, że kabaczek to zielone warzywo dyniowate przypominające kij baseballowy lub wojenny pocisk. Cukinia zaś ich zdaniem to podobne warzywo, ale żółte, zwykle nieco mniejsze, słodsze, bez dużych pestek.

Okazuje się, że kabaczek i cukinia to ten sam gatunek rośliny, ale w różnym okresie wzrostu i na różnym etapie dojrzewania. Cukinia jest młoda, jędrna, delikatna i słodkawa. Może być zarówno żółta, jak i zielona.

Kabaczek zaś to nazwa cukinii dojrzałej, większej, z pestkami. Nazewnictwo takie dotyczy zarówno cukinii żółtych, jak i zielonych. Co ważne, wielkiej różnicy nie ma też w samych liściach i łodygach tych roślin. Cukinie żółte mogą mieć nieco większą rozpiętość liści, ale taki stan rzeczy może wynikać też z ekspozycji na słońce.

Szukasz artykułów sportowych, ale nie chcesz przepłacać? Skorzystaj z rabatów na Nike promocje.

Ocena: 3,5