Zupa grochowa przecierana z kluseczkami: przepis na grochówkę
Grochówka niewątpliwie należy do sycących i rozgrzewających zup. Jesień i zima to odpowiednia pora na jej gotowanie. Gęsta i zawiesista zupa grochowa, pachnąca czosnkiem i wędzonką, stanowi jeden z tradycyjnych przysmaków polskiej kuchni. Podajemy przepis na pyszną przecieraną zupę grochową z dodatkiem klusek i kleksem śmietany.
Dlaczego warto jeść grochówkę?
Grochówka jest nie tylko smaczna - warto ją gotować także ze względu na walory samego grochu. Groch jest źródłem dobrze przyswajalnego białka, dlatego wykorzystywany jest zamiast mięsa w diecie wegetariańskiej. Zawiera również sporo błonnika regulującego pracę układu trawiennego. W nasionach grochu znajdziemy dużo witaminy A, C, witamin z grupy B oraz składników mineralnych, takich jak potas, wapń, fosfor czy żelazo oraz kwas foliowy.
SKŁADNIKI
- 30-40 dag suchego grochu łuskanego
- 30 dag wędzonego, chudego boczku (surowego)
- 1 marchew
- 2 listki laurowe
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- 2 spore ząbki czosnku
- 2 łyżeczki majeranku
- szczypta świeżo zmielonego pieprzu
- garść makaronu typu łazanki
- kilka łyżek śmietany do zabielenia
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Groch opłukać, zalać wodą i zostawić na noc, żeby się namoczył. Dzięki temu szybciej się ugotuje.
- Do garnka włożyć wędzony boczek, listki laurowe i ziele angielskie. Obgotować boczek do miękkości.
- Wyjąć boczek na talerz, a wywar wlać do nastawionego nieco wcześniej do gotowania grochu z pokrojoną w kostkę marchewką. Jeśli płynu jest za mało, dolać trochę wody.
- Gotować powoli, pod przykryciem, na małym ogniu. Często mieszać, bo grochówka lubi się przypalić. Najlepiej gotować w garnku z grubym dnem tak długo, aż groch się rozpadnie. Można go wraz z marchewką zmiksować, żeby uzyskać kremową konsystencję.
- Boczek pokroić w kostkę i dołożyć do zupy. Pod koniec dodać zmiażdżony czosnek, majeranek i pieprz, gotować jeszcze 10 minut.
- Osobno ugotować łazanki i dołożyć do zupy. Bardzo dobra jest grochówka podana z grzankami. Zupę można też zabielić - dodając bezpośrednio do talerza łyżkę dobrej śmietany.