Chlebek świętojański, karob - właściwości

2016-09-26 17:35

Chleb świętojański, znany też jako karob, to owoce z drzewa karobowego, którego botaniczna nazwa to szarańczyn strąkowy albo ceratonia (Ceratonia siliqua L.). To drzewo z rodziny bobowatych, rosnące w basenie Morza Śródziemnego. Jego owoce to duże strąki w skórzastej okrywie, które mają szerokie zastosowanie kulinarne i liczne prozdrowotne właściwości.

Chlebek świętojański, karob - właściwości
Autor: thinkstockphotos.com Strąki z drzewa karobowego mają szerokie zastosowanie w kuchni i lecznictwie

Spis treści

  1. Chleb świętojański - co zdrowego zawiera?
  2. Karob - zastosowania kulinarne

Karob to jedna z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Owoce szarańczyna strąkowego wymienione są w Biblii w przypowieści o synu marnotrawnym, który „pragnął napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie, lecz nikt mu ich nie dawał”.  Strąki karobu używane były bowiem powszechnie jako pasza dla zwierząt. Ale ludzie także chętnie korzystają z nich - z powodu walorów smakowych i korzystnych dla zdrowia właściwości.

Chleb świętojański - co zdrowego zawiera?

Działa jak przeciwutleniacz, hamuje więc procesy starzenia.

Korzystnie wpływa na układ pokarmowy: poprawia trawienie, leczy biegunkę, pomaga na zaburzenia żołądkowo-jelitowe, w tym przede wszystkim refluks żołądkowo-przełykowy.

Poprawia działanie układu oddechowego: ma właściwości wykrztuśne korzystne dla długoletnich palaczy, spożywany regularnie może zapobiegać rakowi płuc, zawiera substancję czynną, przeciwdziałającą astmie i niwelującą objawy alergii.

Obniża poziom cholesterolu we krwi, a sam nie zawiera tzw. złego cholesterolu (LDL).

Ma witaminę E, zwaną witaminą młodości, która wspomaga też leczenie niedokrwistości.

Chlebek świętojański, dzięki zawartemu w nim kwasowi galusowemu i garbnikom, działa przeciwbólowo, antyalergicznie, antyseptycznie, antybakteryjnie, antywirusowo, stosowany jest też jako lek na polio.

Karob nie zawiera kofeiny, polecany jest więc osobom z wysokim ciśnieniem.Chlebek świętojański jest bogaty w fosfor i wapń, pomaga w walce z osteoporozą.

Karob - zastosowania kulinarne

Owoce szarańczyna strąkowego w smaku przypominają osłodzone kakao, często używane są jako jego zamiennik, zdrowszy, bo nie zawiera kofeiny i teobrominy, które są uzależniające i mogą powodować alergie oraz z powodu bardzo niskiej zawartości tłuszczu.

 Z owoców wyciskany jest sok o nazwie kaftan, używany do słodzenia konserw owocowych, jako dodatek do produkcji alkoholi

Z karobu powstaje mączka chleba świętojańskiego, inaczej zwana też gumą karobową, często używana substancja zagęszczająca oznaczana też symbolem E410. w przemyśle spożywczym dodawana jest do zup, lodów, sosów, serów lub pokarmów dla zwierząt. Jest ona nieszkodliwa.