Czulent: przepis na tradycyjne danie kuchni żydowskiej
Dieta niskokaloryczna
Czulent to tradycyjne danie kuchni żydowskiej, rodzaj wolno gotowanego gulaszu. Głównymi składnikami czulentu są: koszerne mięso, fasola lub ciecierzyca, kasza jęczmienna lub jaglana. Czasami dodaje się do niego ziemniaki, gotowane jajka lub knedle. Czulent doprawiony jest cebulą i czosnkiem. Czulent tradycyjnie spożywany był przez Żydów w szabat, bo było to danie, które spokojnie dochodziło w rozgrzanym w piątek piecu.
W związku z tym, że według ortodoksyjnej tradycji żydowskiej w szabat nie wolno gotować na ogniu, czulent przygotowuje się przed jego rozpoczęciem, a następnie pozostawia w rozgrzanym piecu, aby dogotował się przez noc i był gotowy na sobotni obiad. Dlatego specjalne miejsce w piecu kuchennym, służące do przechowywania ciepłych potraw, nazywa się szabaśnikiem. Czulent to danie, które świetnie wyjdzie nam w wolnowarze, a także danie, które lubi być podgrzewane i w efekcie zyskuje na smaku.
SKŁADNIKI
- 20 dag fasoli (moczonej przez noc)
- 1 kg mostka wołowego
- 2 cebule
- 2 łyżki oleju
- 5 łyżek pęczaku
- 8 ziemniaków
- 3–4 ząbki czosnku
- sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- W dużym garnku ułóż warstwami fasolę, pokrojone mięso i podsmażoną na złoto na oleju cebulę, posiekany
czosnek, kaszę, pokrojone w plastry ziemniaki. - Każdą warstwę posyp solą i pieprzem.
- Zalej wrzącą wodą, żeby przykryła górną warstwę, i doprowadź do wrzenia.
- Gotuj 3–4 godziny na bardzo małym ogniu, garnek szczelnie przykrywając folią aluminiową i pokrywką, albo piecz w temperaturze 150°C.
- Potrawy nie powinno się mieszać, ale trzeba 2–3 razy wstrząsnąć.
- Podawaj na gorąco, posypaną zieleniną.