Kalafior - właściwości, odmiany i zastosowania kulinarne kalafiora [WIDEO]

2020-06-26 11:28

Kalafior to jednoroczna roślina o znakomitych właściwościach, należąca do rodziny kapustowatych. Jest smaczny i zdrowy, dlatego warto na stałe włączyć go do swojego menu. A sposobów na jego wykorzystanie w kuchni jest znacznie więcej, niż się wydaje. Najpopularniejszy - gotowany kalafior z masłem i bułką tartą - powoli zastępowany jest nowymi daniami na jego bazie.

Kalafior - właściwości i zastosowania kulinarne kalafiora
Autor: Archiwum Kalafior występuje w kilku odmianach.

Spis treści

  1. Kalafior - to warto o nim wiedzieć:
  2. Pochodzenie kalafiora...
  3. Jak wygląda kalafior?
  4. Odmiany kalafiora
  5. Właściwości kalafiora
  6. Kupowanie i przechowywanie kalafiora
  7. Przepisy na dania z kalafiorem w roli głównej:
Kalafior – dlaczego warto go jeść? Co można zrobić z kalafiora?

Kalafior - to warto o nim wiedzieć:

  1. Pochodzenie kalafiora...
  2. Jak wygląda kalafior?
  3. Odmiany kalafiora
  4. Właściwości kalafiora
  5. Kupowanie i przechowywanie kalafiora
  6. Przepisy na dania z kalafiorem w roli głównej

Pochodzenie kalafiora...

... nie jest do końca znane, ponieważ spotykany jest głównie w uprawie. Przypuszcza się, że kalafior uprawiany był już 500 lat p.n.e na terenach Azji mniejszej, skąd przywędrował do Europy, a stąd do Ameryki Północnej. Obecnie kalafior uprawiany jest w wielu krajach na całym świecie i występuje w wielu odmianach.

Jak wygląda kalafior?

Główną częścią kalafiora jest róża, która składa się z mocno zbitych mniejszych różyczek. Całość osadzona jest na bardzo krótkiej łodydze. Poniżej róży z kalafiora wyrastają duże zielone liście. Młode liście są jasne, wraz z wiekiem rosną i nabierają odcienia ciemnozielonego. Jadalną częścią rośliny jest róża, w młodych roślinach smakująca świetnie na surowo, starsze egzemplarze smaczniejsze są po ugotowaniu. Najpopularniejsze i najbardziej znane są kalafiory o róży w kolorze białym, jednak rodzajów kalafiora jest znacznie więcej.

Odmiany kalafiora

Kalafior biały - istnieje wiele jego odmian, które różnią się wielkością i warunkami uprawy. Jednak większość użytkowników nie przywiązuje wagi do tego, jakiej odmiany jest dany egzemplarz - smakują podobni i w taki sam sposób się je przyrządza.

Kalafior żółty/pomarańczowy - mało popularny gatunek kalafiora w Polsce, choć świetnie nadający się do uprawy jesiennej. Jego barwa nie blednie w czasie obróbki termicznej, znakomicie więc nadaje się do kolorystycznego urozmaicenia dań.

Kalafior zielony (romanesco) - ma charakterystyczne, stożkowate różyczki. Utrzymuje intensywnie zieloną barwę również po ugotowaniu. Ma delikatny smak, przypominający nieco smak brokułów.

Kalafior fioletowy - również utrzymuje swój piękny, intensywny kolor pomimo obróbki termicznej i stanowi świetną ozdobę dań. w smaku jest lekko pikantny.

Właściwości kalafiora

Jak już było wspomniane, kalafior jest bardzo zdrowy. To przede wszystkim bogate źródło błonnika pokarmowego oraz związków mineralnych: szczególnie potasu, wapnia, magnezu. Zawiera także żelazo, cynk, miedź, jod i fluor oraz witaminy z grupy B, witaminę C, A i K. Ponadto odmiany kolorowe zawierają spora ilość przeciwutleniaczy. Składniki zawarte w kalafiorze wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest niskokaloryczny i ma niewielki indeks glikemiczny, więc mogą po niego sięgać osoby na diecie odchudzającej i cukrzycy. Należy jednak pamiętać, że jest on ciężkostrawny i może powodować wzdęcia i gazy.

Ostrożnie powinny natomiast podchodzić do kalafiora osoby z chorobami tarczycy. Substancje w nim zawarte zakłócają bowiem wchłanianie jodu. Osoby przyjmujące tyroksynę powinny ograniczyć spożywanie warzyw kapustnych, nie muszą jednak odmawiać ich sobie zupełnie.

Kupowanie i przechowywanie kalafiora

Wybierając kalafiora w sklepie zwróćmy uwagę czy główka jest zwarta i mięsista, a kolor jednolity. Unikajmy tych z ciemnymi plamami na różyczkach. Jasnozielone liście otaczające główkę oznaczają, ze roślina jest młoda. Kalafiora można przechowywać w lodówce, w szufladzie na warzywa do tygodnia.

Przepisy na dania z kalafiorem w roli głównej:

Zupa kalafiorowa - tradycyjny przepis na zupę z kalafiora, ziemniaków i marchewki

Kalafior w cieście piwnym - doskonała przekąska imprezowa

Kalafior pieczony w całości, z bułką tartą i ziołami

Kalafior pieczony w całości nadziewany mięsem mielonym

Jak zrobić KOTLETY z KALAFIORA?

Sałatka z kalafiora i kukurydzy: podajemy dobry przepis

Kalafior grillowany z sosem curry