Oliwki i oliwa - co warto o nich wiedzieć? Rady Agaty Wojdy

Oliwki i oliwa - co warto o nich wiedzieć? Rady Agaty Wojdy

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Oliwa i oliwki to prawdziwe super food - warto ich używać w kuchni i jeść ze smakiem. Oliwa chroni przed chorobami serca i miażdżycą, dobrze jest o tym pamiętać.

Oliwki i oliwa to podstawa kuchni śródziemnomorskiej. Bez nich  nie byłoby wielu niepowtarzalnych dań. Co warto wiedzieć o oliwkach i oliwie podpowiada Agata Wojda, szefowa kuchni hotelu Bellotto oraz gwiazda programu Smaki Agaty.

  • Oliwka to jedno z najstarszych drzew świata, umiejętnie wykorzystywanych kulinarnie. Nie ma kuchni śródziemnomorskiej bez oliwy.

  • Są coroczne wybory najlepszych butelek oliwy i przewodniki ogłaszające ranking zwycięzców.

  • Smakosze oliwy próbują jej używając specjalnych, szklanych czarek z takim samym zaangażowaniem niczym najlepsi winiarze. Ogrzewają ich boki, szukają subtelnych aromatów i oceniają pikantność.

  • Warto uczyć się odmiennych smaków oliwy pochodzącej z różnych regionów, znajdować różnice i rozpoznawać gatunki.

  • Mawia się o oliwkach, że tak jak ostrygi, niekoniecznie smakują przy pierwszej degustacji. Koneserzy nigdy nie sięgają po wydrylowane tylko dyskretnie wypluwają pestkę w dłoń.

  • Kucharze marynują oliwki w autorskich mieszankach przypraw, nie zapominając o dodatku skórki pomarańczowej lub czosnku.

  • Mój ulubiony przepis na wykorzystanie oliwek to tapenada, czyli zmiksowane na gęsty krem oliwki z czosnkiem i oliwą. Podkręcone sokiem z cytrusów i kawałkiem anchois. Trik to zmielone płatki migdałowe dodane na końcu. Wypada tylko ugotować gorącego ziemniaka lub upiec złotych grzanek i jedząc je z dodatkiem tapenady przenieść się myślami tam, gdzie ciepło.

Ocena: 0