Najlepsza kaczka pieczona z jabłkami - rady Agaty Wojdy

Najlepsza kaczka pieczona z jabłkami - rady Agaty Wojdy

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Kaczka pieczona z jabłkami to klasyka polskiej kuchni - za pomocą różnych dodatków można jeszcze wzbogacić jaj smak

Kaczka pieczona z jabłkami to klasyka kuchni polskiej. Często podawana na odświętne obiady, zawsze znajduje amatorów. Agata Wojda, szefowa kuchni hotelu Bellotto oraz gwiazda programu Smaki Agaty  radzi, jak postępować z kaczką podczas pieczenia, by  zachwycić jej smakiem domowników i gości!

  • Kaczkę układamy zawsze piersią do góry w brytfannie pamiętając, że dookoła niej pozostała wolna przestrzeń na dodatki urozmaicające smak i aromat sosu. Śmiało dołóżcie dookoła kawałki cebuli, malutkie kostki warzyw korzeniowych, tarty imbir, liście laurowe.

  • Proponuję dodać do kaczki w trakcie pieczenia szklankę soku jabłkowego z kawałkiem masła i nie zapominać o polewaniu mięsa sosem spod kaczki.

  • Upieczoną kaczkę przed podaniem  przetrzymujemy w cieple, a wszystko co w brytfance poza listkami przecieramy uzyskując aromatyczny, gęsty sos.

  • Jeden z trików na piękny kolor pieczonego mięsa to zamarynowanie kaczki w soku z buraków z dodatkiem plastrów pomarańczy, anyżu, goździków i czosnku. Po 2 godzinach w marynacie jest gotowa do pieczenia.

  • Nigdy nie zapominajcie natrzeć mięsa solą i przyprawami również od środka!

Ocena: 3,5