Wietnamski rosół wołowy: sprawdzony przepis

W kuchni azjatyckiej wykorzystuje się bardzo wiele składników i jeszcze większą ilość najróżniejszych przypraw. Dowodem na to jest wietnamski rosół. Jego przygotowanie zajmuje trochę czasu, ale efekt końcowy wynagradza trudne oczekiwanie! Podajemy przepis na wietnamski rosół wołowy.
1 kg kości wołowych
35 dkg pieczeni wołowej
15 dkg surowej wołowiny (najlepiej polędwicy lub z pierwszej krzyżowej
1 średnia cebula pokrojona w piórka
3 drobno posiekane szalotki
5 cm korzenia imbiru cienko pokrojonego
40 dkg makaronu ryżowego (szersze wstążki)
8 ziaren kolendry
8 ziaren czarnego pieprzu
5 goździków
kawałek kory cynamonu
2 łyżki sosu rybnego
sos sojowy
sól
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
Kości wołowe i pieczoną wołowinę zalewamy 3 l zimnej wody z dodatkiem soli. Gotujemy ten zestaw na małym ogniu ok. 4 godzin (pamiętamy o ściąganiu szumowin, których z powodu kości będzie sporo).
Następnie dodajemy kolendrę, goździki, cynamon, imbir, pieprz oraz sos rybny i gotujemy jeszcze przez 40 minut. Na koniec przyprawiamy sosem sojowym i ewentualnie solą (ale ostrożnie, bo sosy rybny i sojowy są bardzo słone).
Bulion trzeba przecedzić. Mięso z rosołu kroimy w cienkie paseczki. Nakładamy do talerzy (najlepiej do miseczek) po porcji ugotowanego makaronu, na nim układamy mięso gotowane i paski surowej wołowiny (lub pieczonego kurczaka) i zalewamy gorącym rosołem, posypujemy piórkami cebuli i szalotką.
Do rosołu wietnamskiego podaje się również dodatki, które ustawia się na stole na talerzu, układając je partiami. Są to: posiekana papryczka chili, kiełki soi lub fasoli, limonka w cząstkach, posiekane listki bazylii oraz kolendry. Można też podać sosy chili i sojowy.