Miazga agrestowa - przepis. Idealna do zakwaszania sałatek!

co-mozna-uzywac-do-zakwaszania-zamiast-cytryny.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Agrest - sezonowy, regionalny zamiennik cytryny.
łatwy
40 min
4

Miazga agrestowa idealnie nadaje się do wykorzystania w kuchni zamiast cytryny! Sprawdzi się jako kwaśny dodatek do sosów do sałat i nie tylko. Agrest zawiera bardzo dużo witaminy C (w 100 g ma jej tyle ile jest w 100-gramowej cytrynie!). Gdy agrestu jest dużo, warto pomyśleć w jaki sposób wykorzystać go do zakwaszania potraw.

Właściwości agrestu

Agrest zawiera dużo pektyn, jest bogaty w żelazo oraz witaminy C, B1, PP i A. Dla porównania cytryna ma dużo witaminy C i B1 oraz kwasu cytrynowego. Może chociażby z tego powodu warto wprowadzić więcej przetworów z agrestu do naszej kuchni?

Przechowywanie miazgi agrestowej

Taki agrest zamiast cytryny nadaje się najlepiej do zakwaszania sałatek i surówek oraz koktajli owocowych. Pamiętajmy, że nie ma on utrwalacza w postaci cukru, a więc po otwarciu słoika trzeba go jak najszybciej zużyć. W lodówce można go przechowywać do 4-5 dni.    

Polecamy też:

Marmolada agrestowa i sok agrestowy - 2 w 1

Konfitura z niedojrzałego agrestu

Dżem z zielonego agrestu

SKŁADNIKI

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Żeby zamiennik cytryny był naprawdę smaczny i przydatny, agrest nie może być zbyt dojrzały. Trzeba go zebrać w połowie okresu dojrzewania, kiedy owoce są już w pełni wyrośnięte, ale jeszcze pozostają twarde.
  • Owoce przebieramy, odrzucamy te uszkodzone bądź z plamkami na skórce, następnie dokładnie myjemy.
  • Po odsączeniu na sicie usuwamy z agrestu pozostałości szypułek i dna kwiatowego, najlepiej małym nożykiem.
  • Oczyszczone owoce płuczemy ponownie i wrzucamy do garnka, lekko podlewając wrzącą wodą. Rozgotowujemy je na masę i przecieramy przez gęste sitko. Oczyszczone owoce można także przepuścić przez maszynkę do mięsa i od razu zagotować w rozdrobnionej formie.
  • Gorącym przecierem napełniamy jak najmniejsze słoiczki (świetnie się do tego nadają słoiczki po najmniejszych koncentratach pomidorowych). Nakrętki i słoiki muszą być wyparzone i napełniane, gdy są jeszcze gorące.
  • Słoiki wstawiamy do garnka z podgrzaną wodą (do wysokości 3/4 słoika). Następnie ogrzewamy je do temperatury 80 st. C i w tej temperaturze trzymamy 15 minut.
  • Potem szybko słoiki wyjmujemy i studzimy. Przetwory przechowujemy w chłodnym i ciemnym pomieszczeniu.