Szwedzkie pierogi z grzybami - idealny dodatek do barszczu i piwa!
2021-12-20
łatwy
45 min
4
Szwedzkie pierogi z grzybami nie mają kształtu pierogów, ale za to są smakowite i niespecjalnie trudne do przygotowania. Miłośnicy powieści Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn" mogą dzięki nim przenieść się do świata ulubionej powieści. Jadalny wehikuł czasu? Czemu nie!
Zobacz naszą galerię z przepisami na barszcze!
SKŁADNIKI
- Ciasto:
- 500 g mąki,
- 30 g drożdży,
- 1 szklanka ciepłego mleka,
- 1 żółtko,
- 80 g roztopionego masła,
- mała łyżeczka cukru,
- szczypta soli
- Farsz:
- 1 kg pieczarek,
- 2 cebule,
- 2-3 łyżki oleju,
- sól,
- pieprz,
- ostra papryka w proszku
- Do posmarowania pierogów:
- 1 jajko rozkłócone i czarnuszka do posypania
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Drożdże rozkruszyć w miseczce lub słoiku, dodać małą łyżeczkę cukru, kilka łyżek ciepłego mleka i łyżkę mąki. Odstawić w ciepłe miejsce na ok. 15 minut, aż drożdże zaczną pracować.
- Tłuszcz roztopić i odstawić do wystygnięcia do temperatury pokojowej.
- Mąkę przesiać do miski, dodać zaczyn, żółtko, ciepłe mleko i szczyptę soli. Wymieszać i zagnieść (można też użyć miksera z końcówkami hakowymi do wyrabiania ciasta drożdżowego). Do tak powstałej masy stopniowo wlewać roztopiony tłuszczu i wyrabiać, aż ciasto będzie jednolite i zacznie odchodzić od ręki lub haków miksera.
- Miskę przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na 30-40 minut.
- Przygotować farsz - cebulę posiekać, zeszklić na rozgrzanym oleju, dodać pieczarki posiekane lub starte na tarce o dużych oczkach i smażyć, aż odparują. Doprawić solą, pieprzem i papryką – farsz powinien być pikantny. Zostawić do lekkiego przestygnięcia.
- Ciasto przełożyć na obsypaną mąką stolnicę, podzielić na pół. Każdą z porcji cienko rozwałkować i pokroić na prostokąty ok. 7 x 15 cm lub trochę większe. Nakładać farsz i zrolować, dokładnie zaklejając krawędź i boki.
- Układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Każdy pieróg posmarować rozkłóconym jajkiem i posypać czarnuszką/sezamem. Piec w 180 stopniach do zrumienienia.
Sekret idealnego ciasta drożdżowego