Obwarzanki krakowskie: przepis na domowe obarzanki drożdżowe
2022-02-18
średni
45 min
4
Obwarzanki to kulinarny symbol Krakowa. Krakowskie przekupki sprzedają je na każdym rogu dawnej stolicy Polski. Obwarzanki są chrupkie z wierzchu, posypane różnymi nasionami i miękkie, ciągnące się w środku. Ten uliczny przysmak swoim rodowodem sięga kuchni tureckiej. Jak zrobić domowe obarzanki? Wypróbuj nasz łatwy przepis na najlepsze drożdżowe obwarzanki zupełnie jak z Krakowa!
SKŁADNIKI
- Na obwarzanki krakowskie:
- 300 g mąki pełnoziarnistej
- 155 g wody ciepłej wody lub mleka
- 1 łyżeczka (5 g) drożdży instant
- 2 łyżki (30 g) oleju słonecznikowego lub rzepakowego
- 2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli
- Do obtoczenia obwarzanków w nasionach:
- 4 łyżki miodu
- ½ szklanki wody
- prażone nasiona sezamu lub maku lub pestki słonecznika
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Wlej wodę do miski. Dodaj do wody cukier i suszone drożdże, a następnie mieszaj do rozpuszczenia. Odstaw na około 5 do 10 minut, aż mieszanina pokryje się bąbelkami gazu.
- Gdy drożdże zaczną pracować, dodaj mąkę, sól i olej. Zamieszaj ciasto. Następnie wyrabiaj go na posypanej mąką stolnicy, aż będzie elastyczne i gładkie. Gotowe surowe ciasto powinno odchodzić od dłoni, a po naciśnięciu powrócić do poprzedniej formy.
- Ciasto zarób w kulkę. Umieść ją w natłuszczonej misce. Przykryj folią lub wilgotną czystą ściereczką. pozostaw na około 1 godzinę, aż ciasto podwoi swoją objętość.
- Ciasto przebij palcami, aby usunąć gaz. Podziel na 4 równe części. Z każdej części uformuj kulkę. Następnie kulkę rozwałkuj na wałeczek długości około 60 cm. Złóż go po środku na pół. Następnie skręć, jak linę. Połącz oba końce skręconego wałeczka.
- Cztery obwarzanki zanurz kolejno w mieszaninie miodu i wody, a następnie panieruj w prażonych nasionach sezamu, aż wszystkie boki zostaną pokryte.
- Obwarzanki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryj je luźno ręcznikiem kuchennym i odstaw na około 20-30 minut.
- Rozgrzej piekarnik do 180°C. Piecz obwarzanki przez około 20 do 25 minut lub do uzyskania złotego koloru.
Sekret idealnego ciasta drożdżowego