Nalewka z nawłoci - warto ją mieć w domu!

Nalewka z nawłoci - warto ją mieć w domu
Autor: Shutterstock Nalewka z nawłoci ma wiele właściwości leczniczych, warto więc ją przygotować w czasie kwitnienia nawłoci
łatwy
60 min
4

Dieta bezglutenowa

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

Dieta niskokaloryczna

Nalewka z nawłoci jest łatwa do przygotowania, bo nawłoć jest  dostępna praktycznie wszędzie. Nalewkę możemy przygotować zarówno z kwiatów nawłoci pospolitej, jak i powszechniej występującej nawłoci kanadyjskiej.

Właściwości nawłoci

Nawłoć pospolita, choć słusznie jest uważana za chwast - to jako roślina zielna ma wiele korzystnych działań. Jest moczopędna, działa antyseptycznie i przeciwbakteryjnie, ma działanie przeciwzapalne, odtruwająco oraz pobudza czynność układu odpornościowego. Ma też działanie ściągające, co jest korzystne przy stanach zapalnych skóry.

Nawłoć kanadyjska, podobnie jak pospolita, ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, odtruwające, zatrzymujące krwawienia i wzmacniające naczynia krwionośne. Można ją też stosować jako środek przeciwbólowy. moczopędny i rozkurczowy, działa więc korzystnie na przewód moczowy w przypadku kamicy nerkowej i zapaleniu pęcherza. Oprócz tego pomaga usunąć obrzęki, działa przeciwreumatyczne. Warto wiedzieć, że nawłoć kanadyjska wspomaga pracę żołądka i jelit, działa też przeciwbiegunkowo. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne jest również pomocna w leczeniu przewlekłego zapalenia skóry. Pomaga też leczyć grypę i koklusz.

Jak zbierać nawłoć, jak ją suszyć i przechowywać?

Nalewkę przygotowuje się z wysuszonych kwiatów nawłoci. Należy je zbierać na początku kwitnienia, gdy nie wszystkie kwiaty są jeszcze rozwinięte. Sekatorem lub nożyczkami należy ściąć górne kwitnące części roślin (wraz z liśćmi). Oczywiście wybieramy nawłoć rosnącą z dala od dróg lub narażonych na opryski pół uprawnych. Zebrane kwiaty suszymy w chłodnym i przewiewnym miejscu rozłożone na przykład na papierze do pieczenia.  Wysuszone kwiaty przechowujemy w zamkniętych pojemnikach w ciemnym miejscu. Możemy je wykorzystać nie tylko do przygotowania nalewki, ale też do naparów czy okładów.

SKŁADNIKI

  • 50 gram suszonej nawłoci
  • 750 ml wrzątku
  • 1/2 l spirytusu (96%)

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Suszone ziele  nawłoci zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na 30 minut po przykryciem, a następnie przecedzamy.
  • Do lekko przestudzonego naparu dodajemy spirytus. Wszystko dobrze mieszamy.
  • Kiedy płyn zupełnie ostygnie ponownie przecedzamy go, na przykład przez filtr do kawy, i wlewamy do butelek z ciemnego szkła.
Nalewki domowe
Anna Śmiałek

Pomysłodawczyni i redaktorka prowadząca serwis beszamel.pl. Swoją pasję i hobby, jakim są kulinaria, połączyła z pracą. Zadowolona w towarzystwie ludzi, którzy cenią sobie dobre jedzenie i ciekawą rozmowę. Wciąż głodna nowych wyzwań, …

więcej