Miodek turecki: krakowski przysmak na Zaduszki
Miodek turecki to rodzaj słodkości tradycyjnie sprzedawany w Krakowie u bram cmentarnych we Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny. Bywa również niekiedy dostępny przy kościołach w czasie jesiennych odpustów.
Miodek turecki ma formę nieregularnych, twardych bryłek o lekko miodowym smaku, które mogą się łamać albo lekko kruszyć, a jego podstawowym składnikiem jest skarmelizowany cukier z dodatkiem olejków aromatycznych i barwników oraz pokruszone orzechy. W klasycznej odmianie o smaku śmietankowym masa karmelowa ma kolor białawy, istnieją jednak i inne rodzaje, zależnie od użytych dodatków smakowych i aromatycznych, np. miodek kakaowy, kawowy czy waniliowy.
Miodek kiedyś na odłupywano z wielkiej bryły, ważono i sprzedawano. Dzisiaj najczęściej sprzedawany jest w gotowych porcjach zawiniętych w rożki z przezroczystej folii, niekiedy w papierowe torebki.
SKŁADNIKI
- 2 szklanki cukru
- 1 szklanka pokruszonych orzechów włoskich
- płaska łyżeczka cukru waniliowego
- pół płaskiej łyżeczki sody
- 2 łyżki miodu
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Cukier wolno karmelizujemy aż zrobi się biały.
- Dodajemy cukier waniliowy i chwile jeszcze gotujemy. Następnie dodajemy sodę. Ponownie przez chwilę gotujemy.
- Na koniec dodajemy pokruszone orzechy i wlewamy miód. Wszystko należy dokładnie wymieszać i przelać na blachę, gdzie masa stwardnieje.
- Rozłupujemy na kawałki i podajemy.