Mortadela smażona w panierce: przepis na szybki obiad za grosze
Mortadela panierowana i smażona to łatwy sposób na sycący posiłek. Można ją podać na obiad lub na ciepłą kolację. Przygotowanie zajmie wam zaledwie kwadrans. Podajcie ją z puree ziemniaczanym i zielonym groszkiem. Albo z pieczywem i jajkiem sadzonym. Każda wersja jest obłędnie pyszna!
Smażona mortadela - smak dzieciństwa
W stanie wojennym (1981-1983) wszystkie wędliny były sprzedawane na talony żywnościowe - kartki. I nagle mortadela pojawiła się w sklepach bez limitu kartkowego. Prawdziwe wybawienie. Niedługo w tygodniku „Kobieta i Życie” opublikowano przepis na panierowaną i smażoną mortadelę. Może to był nawet przepis Hanny Szymanderskiej. Kobiety przekazywały sobie ten nieskompolikowany przepis. W każdym domu przynajmniej raz w tygodniu królowała mortadela. Moja matka czasem smażyła ją także saute. Wtedy mortadela pod wpływem ciepła tworzyła rodzaj miseczki, do której Mama wbijała jajko, przykrywała pokrywką i po chwili danie było gotowe. Dla mnie smażona mortadela to danie sentymentalne. To wspomnienie naszych wspólnych wieczornych posiłków przy rodzinnym stole. Obfitych i smacznych.
Co to jest mortadela?
Mortadela to bardzo rozdrobniona, wręcz homogenizowana, wędlina wieprzowa. Mortadelę przygotowuje się z peklowanego mięsa wieprzowego i słoniny. Włoska mortadela z kawałkami słoniny lub pistacjami uchodzi za drogą i wyjątkowo smaczną. Nasza krajowa wersja to jedna z najtańszych wędlin. Ale dobrze zrobiona mortadela może być smaczną przekąską, a nawet daniem głównym.
SKŁADNIKI
- 8 plastrów mortadeli każdy po 1 cm grubości, bez osłonki
- 2 jajka
- sól
- mąka i tarta bułka do panierowania
- olej do smażenia
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Jajka rozmącić ze szczyptą soli i 2 łyżkami wody.
- Plastry mordateli panierować kolejno w jajku, mące, ponownie w jajku i na koniec w tartej bułce.
- Smażyć na gorącym tłuszczu do zrumienienia z obu stron.
- Podawać z gotowanymi ziemnakami lub pieczywem.