Zawijane jagodzianki - łatwiejsze niż klasyczne i równie pyszne
2024-06-19
łatwy
4 min
4
Zawijane jagodzianki to zdecydowanie jest to, czego potrzebowałam! Moje domowe jagodzianki były smaczne, ale zazwyczaj mi pękały, mimo dwukrotnego wyrastania i starannego zlepiania bułeczek. W zawijanych bułeczkach nie ma tego problemu i dlatego szczerze je polecam.
SKŁADNIKI
- 560 g mąki pszennej (+40 do podsypywania przy wałkowaniu)
- 80 g cukru
- 1 szklanka ciepłego mleka
- 20 g świeżych drożdży
- 2 jajka
- 80 g roztopionego masła
- skórka otarta z 1 cytryny
- Nadzienie:
- 250 g jagód
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżka soku i skórka otarta z 1 cytryny
- 1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Do mleka dodać drożdże z cukrem i dokładnie wymieszać. Dodać ok 5 łyżek mąki (z podanej w przepisie), wymieszać, przykryć ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu do podrośnięcia na około 15 minut.
- Do mąki dodać rozczyn drożdżowy, resztę składników i dokładnie wymieszać.
- Ciasto przełożyć na oprószony mąką blat i wyrabiać, aż będzie elastyczne i nie będzie się kleić - można to zrobić ręcznie lub za pomocą miksera z końcówkami hakowymi.
- Ciasto przełożyć do miski wysmarowanej masłem lub olejem, przykryć ściereczką i zostawić do podwojenia objętości w ciepłym miejscu. W tym czasie przygotować nadzienie - umyte i osuszone jagody wymieszać dokładnie z cukrem, sokiem i skórką cytrynową oraz mąką ziemniaczaną.
- Prostokątną formę wyłożyć papierem do pieczenia. Ciasto lekko wyrobić, by je odpowietrzyć i przełożyć na oprószony mąką blat. Rozwałkować na duży prostokąt o wymiarach ok. 40 x 55 cm, ciągle pilnując, aby ciasto nie przywierało.
- Na wierzchu rozsypać nadzienie. Ciasto zwinąć w roladę wzdłuż krótszego boku, a następnie podzielić ostrym nożem na 12 równych części.
- Drożdżówki przełożyć do formy, przykryć ją ściereczką i zostawić do ponownego wyrośnięcia na 25 minut.Drożdżówki wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 ºC i piec ok 25 minut (do mocnego zarumienienia). Jeszcze ciepłe drożdżówki polukrować.
Czarne jagody, czyli borówki czernice: właściwości zdrowotne i odżywcze