Waga kuchenna: jak kupić dobrą wagę kuchenną? Poradnik krok po kroku

2016-10-25 16:47

Waga kuchenna przydaje się w każdej kuchni nie tylko w czasie gotowanie i pieczenia. Sprawdzi się również, gdy stosujesz dietę, która wymaga odmierzania określonych porcji posiłków. Na co zwracać uwagę, kupując wagę kuchenną? Jak kupić dobrą wagę kuchenną?

jak-kupic-dobra-wage-kuchenna-poradnik.jpg
Autor: agito.pl Jak wybrać wagę kuchenną? Radzimy krok po kroku

Spis treści

  1. Waga kuchenna: mechaniczna czy elektroniczna?
  2. Waga kuchenna z miską czy bez?
  3. Maksymalne obciążenie wagi kuchennej
  4. Wskaźnik różnych jednostek wagowych
  5. Automatyczne włączanie i wyłączanie urządzenia
  6. Funkcja tarowania
  7. Dodatkowe pomiary wagi kuchennej

Waga kuchenna: mechaniczna czy elektroniczna?

Przystępując do zakupu wagi, zastanówmy się najpierw, jaki typ urządzania preferujemy: wagę mechaniczną czy elektroniczną.

Wagi mechaniczne to dosyć proste w budowie urządzenia, których zaletą jest przystępna cena, ale w porównaniu do wag elektronicznych cechują się stosunkowo niską dokładnością pomiaru wynoszącą do 20 g.

W przypadku wag elektronicznych dokładność pomiaru sięga 1-2 g, a wynik prezentowany jest na wyświetlaczu. Ponieważ są zasilane bateriami, warto zwrócić uwagę na modele wyposażone we wskaźnik ich zużycia.  Tylko naładowane baterie pozwalają na uzyskanie dokładnego pomiaru podczas ważenia produktów.

Waga kuchenna z miską czy bez?

Jednym z elementów wagi jest płaska powierzchnia, na której kładziemy produkty przeznaczone do ważenia. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w miskę, najczęściej przezroczystą i z miarką, dzięki której sam proces ważenia jest bardziej komfortowy, co zapobiega też wysypywaniu się produktów. Aby skorzystać z miski, należy umieścić ją w wyznaczonym miejscu na wadze. Najlepiej, aby była ona zdejmowana, co zdecydowanie ułatwia przekładanie lub przesypywanie ważonych produktów.

Maksymalne obciążenie wagi kuchennej

Wybierając wagę kuchenną, zwróćmy uwagę, jakie jest jej maksymalne obciążenie. Najpierw jednak zastanówmy się, do jakich celów będzie nam służyła. Do ważenia owoców bądź warzyw odpowiednia jest waga z maksymalnym obciążeniem wynoszącym około 5 kg. Jeśli natomiast potrzebujemy wagi do przygotowywania dań z przepisów kulinarnych, możemy wybrać urządzenie o mniejszym obciążeniu maksymalnym. Zwróćmy też uwagę, czy waga wyposażona jest we wskaźnik przekroczenia obciążenia. Jeżeli urządzenie nie oferuje takiej funkcji, bez względu na ciężar położonych na wadze produktów, na wyświetlaczu pokaże się wartość maksymalnego obciążenia, co może wprowadzić w nas błąd i zmienić smak przygotowywanej potrawy.

Wskaźnik różnych jednostek wagowych

Często zdarza się, że autorzy przepisów kulinarnych podają wagę w jednostce innej niż gramy. W związku z tym, kupując wagę kuchenną, sprawdźmy, czy posiada przelicznik jednostek wagowych. Jest to niezwykle przydatna funkcja, która pomoże w przygotowywaniu doskonałych wypieków nawet początkującemu amatorowi pieczenia i gotowania.

Automatyczne włączanie i wyłączanie urządzenia

Wybierając wagę kuchenną, zwróćmy uwagę, czy posiada funkcję automatycznego włączania i wyłączania. Dzięki temu urządzenie włączy się pod wpływem nacisku na powierzchnię wagi, a wyłączy się automatycznie po krótkim czasie od zakończeniu użytkowania.

Funkcja tarowania

Praktyczną funkcją wagi jest możliwość tarowania, która pozwala na ważenie ciężaru produktów bez uwzględnienia wagi miski lub innego pojemnika, w którym się znalazły.

Dodatkowe pomiary wagi kuchennej

Godna polecenia jest waga kuchenna wyposażona w licznik umożliwiający sprawdzenie, ile kalorii ma przygotowywany przez nas produkt, a także jaka jest zawartość węglowodanów, białka i tłuszczu. Funkcja ta jest szczególna istotna podczas diety, która wymusza kontrolowanie składu spożywanych posiłków. Niektóre modele wag kuchennych mają też funkcję pomiaru objętości płynów, dzięki temu można odmierzać mleko lub wodę w litrach.

materiały prasowe Agito.pl