Robot kuchenny, blender, malakser - czym są i do czego służą?

2016-07-28 12:27

Podręczny i funkcjonalny sprzęt AGD do kuchni ułatwi gotowanie i skróci czas przygotowywania potraw. Zastanawiasz się co wybrać: robot kuchenny, blender czy malakser? Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź do czego służą i zastanów się, do przygotowywania jakiego rodzaju potraw chcesz ich używać.

robot_kuchenny_blender_malakser_co.jpg
Autor: photos.com Blender - by  był funkcjonalny - powinien mieć sporą moc

Spis treści

  1. Blender
  2. Malakser
  3. Robot kuchenny

Blender

Blender miksuje i rozdrabnia, jjest doskonały do robienia koktajli, czy miksowania zup kremów. Nie zajmuje wiele miejsca i jest stosunkowo tani, dość poręczny i łatwy w użyciu. Rozróżniamy dwa rodzaje blenderów.

Blender stojący kielichowy to klasyczny mikser z pojemnikiem najczęściej szklanym, do którego wkładamy produkty, które chcemy zmiksować, np. owoce na koktajl. Blender klielichowy w wersji rozszerzonej może też mieć np. młynek do kawy, czy sokowirówkę - ale taki model będzie droższy.

Drugi typ to blender ręczny wyposażony w stopkę miksującą, wykonaną z plastiku lub stali szlachetnej. Przyda się gdy np. chcemy zmiksować zupę w garnku. Blender ręczny w podstawowej wersji służy głównie do przecierania produktów i mieszania. Można też kupić blendery ręczne z dodatkowymi funkcjami. Taki blender ma różne końcówki, np. do ubijania piany, pojemnik z tarczami do cięcia i siekania, nóż do mieszania i kruszenia lodu.

Malakser

Malakser zawiera ostrza do siekania i tarcze do krojenia. Najlepiej sprawdza się do szatkowania, ucierania i siekania warzyw oraz owoców na surówki, sałatki. Można w nim także wyrobić ciasto, ubić pianę, kręci sosy i dipy - ale na pewno do tych prac lepszy będzie robot kuchenny czy mikser.

Malakser może pokroić warzywa na paski i np. ziemniaki na frytki. Nadaje się też do tarcia np. warzyw, owoców, sera, czy orzechów.

Robot kuchenny

Robot kuchenny to znakomity i funkcjonalny sprzęt w kuchni. Jego cena zależy od wielkości i wyposażenia, ale na pewno lepiej zainwestować w dobry sprzęt znanych marek. Będzie nam dłużej służyć bezawaryjnie. Robot kuchenny wieloczynnościowy ubija, wyrabia ciasto, miksuje, sieka, a nawet może wyciskać sok z owoców. Jednym słowem jest wszechstronny i nadaje się do przyrządzania wielu potraw. Robot kuchenny może być z misą lub z malakserem. Tradycyjny roboty z misą, który miesza w jednym kierunku, jest idealny do robienia ciast i kremów, sprawdzi się też do robienia sosów i dipów, ubijania piany czy śmietany. Robot planetarny miesza wielokierunkowo - umożliwia to szybsze i bardziej dokładne wymieszanie składników na ciasto, które wrzucimy do misy. Robot kuchenny powinien mieć kilka prędkości pracy, przydaje się też tryb pulsacyjny (np. kiedy chcemy coś delikatnie posiekać i nie zrobić z tego miazgi). Robot planetarny będzie bardziej funkcjonalny, ale niestety droższy. Robot z malakserem przyda się jeśli chcemy za pomocą jednego urządzenia robić nie tylko ciasto, ale także sałatki, sosy i koktajle. Nowością na rynku są roboty kuchenne z funkcją gotowania i podgrzewania indukcyjnego, ale to bardzo drogie urządzenia.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE