Koktajle z warzyw i owoców: jak łączyć składniki w sokach i koktajlach, by zachować witaminy?

2016-09-13 13:42

Przygotowujesz soki i koktajle w domu? Sprawdź, jak odpowiednio łączyć składniki, by zwiększyć przyswajalność zawartych w nich witamin i minerałów. Chyba już wszyscy wiedzą, że pomidor z ogórkiem to  niedobra spółka dla witaminy C w pomidorze. Ale co jeszcze warto wiedzieć przygotowując zdrowe napoje samodzielnie?

Koktajle z warzyw i owoców: jak łączyć składniki w sokach i koktajlach, by zachować witaminy?
Autor: materiały prasowe Royal Philips Electronics Soki można wyciskać zarówno w sokowirówce szybkoobrotowej, jak i w wyciskarce wolnoobrotowej

Spis treści

  1. Jak zwiększyć przyswajalność żelaza?
  2. Jak przygotować zdrowy sok ze szpinaku?
  3. Jak zwiększyć wchłanianie magnezu?
  4. Jak lepiej przyswoić witaminy A, D, E i K?
  5. Urządzenia do soków i koktajli

Gdy chcesz spożywać większe ilości warzyw i owoców, powinieneś pić przyrządzone z nich soki i koktajle. Podczas komponowania napojów warto jednak oprócz walorów smakowych zwrócić uwagę na odpowiednie łączenie składników tak, by organizm mógł wchłonąć maksymalnie dużo cennych składników.

Jak zwiększyć przyswajalność żelaza?

Żelazo jest minerałem szczególnie istotnym dla kobiet, które mają większe niż mężczyźni zapotrzebowanie na ten składnik. Zwłaszcza aktywni fizycznie powinni zwrócić uwagę na zwiększenie jego ilości w organizmie. Na szczęście minerały i witaminy nie tylko się sumują, ale czasami mogą się też mnożyć. Dietetyczka i ekspertka żywieniowa Philips – Agata Ziemnicka-Łaska ma na to dowód. - Do soku z natki pietruszki, która jest bogata w żelazo, dodaj sok z cytryny, która jest z kolei źródłem witaminy C. Dzięki temu Twój organizm może przyswoić dużo więcej żelaza, a sok jest po prostu zdrowszy.

Jak przygotować zdrowy sok ze szpinaku?

Jeśli z myślą o żelazie pijesz dużo zielonych koktajli lub po prostu lubisz szpinak, uważaj na zawarte w nim szczawiany, które wypłukują wapń z organizmu.  Oczywiście warto przyrządzać soki i koktajle z użyciem szpinaku, gdyż ma on właściwości, które trudno zastąpić innymi warzywami, ale trzeba pamiętać, by dodać do niego składnik bogaty w wapń, np. jogurt naturalny czy maślankę. Wtedy można skorzystać zarówno ze szpinaku i mieć optymalną ilość wapnia.

Jak zwiększyć wchłanianie magnezu?

Kolejnym cennym składnikiem mineralnym jest magnez. Jest on istotny dla wszystkich zapracowanych, mocno obciążonych przewlekłym stresem, zmęczonych, nieskupionych, ale też osób bardzo aktywnych fizycznie. W przypadku magnezu najlepiej łączyć go z witaminą B6, która wzmaga wchłanianie magnezu. Przykład? – Do zielonych warzyw liściastych, takich jak: rukola, roszponka, botwina czy szpinak, bogatych w witaminę B6, dodaj pestki dyni, które są źródłem magnezu – mówi ekspertka Agata Ziemnicka- Łaska.

Jak lepiej przyswoić witaminy A, D, E i K?

Przy komponowaniu zdrowych soków można też wykorzystać sposoby, by zwiększyć przyswajanie witamin A, D, E i K, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Do soku z warzyw i owoców bogatych w te witaminy (np. z marchewki lub pietruszki) dodaj łyżeczkę oleju lnianego i miej pewność, że wszystkie witaminy zostaną lepiej przyswojone przez Twój organizm. A sam olej lniany jest bogaty w kwasy omega-3, poprawia wygląd skóry i dba o układ krwionośny.

Urządzenia do soków i koktajli

Do przygotowywania soków i koktajli w domu przydadzą Ci się odpowiednie urządzenia. Jeśli lubisz zwłaszcza koktajle, zdecyduj się na blender kielichowy. W modelu blendera Philips HR2195 znajdziesz specjalny przycisk do koktajli, by ułatwić sobie pracę. Osoby, które wolą soki mogą wybierać między sokowirówką szybkoobrotową a wyciskarką wolnoobrotową. W pierwszym typie urządzenia z łatwością i szybko przyrządzisz większe ilości klarownego soku dla całej rodziny, podczas, gdy w wyciskarce uzyskasz gęsty sok pełen błonnika

Rekomendowane urządzenia  Philips  do soków i koktajli wraz z cenami:

Blender HR2195/00 - 499 pln

Blender HR2093/00 - 479 pln

Sokowirówka HR1871/70 - 909 pln

Sokowirówka HR1870/70 - 909 pln 

Sokowirówka HR1869/70 - 689 pln 

Sokowirówka HR1922/20 - 899 pln

Sokowirówka HR1919/70 - 809 pln

Sokowirówka HR1918/80 - 809 pln  

Wyciskarka wolnoobrotowa HR1895/80 - 1259 pln

Wyciskarka wolnoobrotowa HR1896/70 -1349 pln

Wyciskarka wolnoobrotowa HR1897/30 - 1479 pln

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE