Kiedy najlepiej kupować oscypki?

2017-06-05 15:59

Oscypki, które kupujemy w górach, czasami są oscypkami  tylko z nazwy. Tymi prawdziwymi z owczego mleka możemy się delektować tylko kilka miesięcy w roku. Kiedy kupić najlepsze oscypki radzi Jagna Marczułajtis, snowboardzistka i gwiazda programu "Taniec z gwiazdami".

Kiedy najlepiej kupować oscypki?
Autor: Shutterstock Oscypki, czyli sery z owczego mleka dostępne są w Polsce od maja do października - potem kupić można sery z mleka krowiego wyrabiane na wzór oscypków, ale nie mające prawa nosić tej nazwy.

Spis treści

  1. Co to jest oscypek i z czego powinien być zrobiony?
  2. Kiedy można kupić prawdziwe oscypki?

Co to jest oscypek i z czego powinien być zrobiony?

Oscypek, zwany też oszczypkiem to twardy, solony i wędzony ser, przygotowywany z mleka owczego. Jego produkcja to wizytówka polskich gór, a w szczególności Podhala.

Okazuje się jednak, że nie zawsze to co proponuje nam baca na Krupówkach, czy pod narciarskim wyciągiem jest oryginalnym oscypkiem. Tajemnica tego smacznego sera tkwi przede wszystkim w składnikach, a właściwie jednym składniku, z którego jest on produkowany. Chodzi tu właśnie o owcze mleko.

Kiedy można kupić prawdziwe oscypki?

"Prawdziwe oscypki wyrabiane są od maja do września, bo wtedy owce dają mleko. Najlepsze i najprawdziwsze oscypki polecałabym kupować od maja do sierpnia, bo wtedy mleka owczego jest najwięcej, a sery są wyrabiane właśnie z niego" - mówi Jagna Marczułajtis, która nie tylko jeździ na snowboardzie i tańczyła w "Tańcu z gwiazdami", ale jest też rodowitą góralką z Zakopanego.

Wynika z tego, że sery, którymi delektujemy się po godzinach spędzonych na stoku, czy podczas sylwestrowej zabawy w górskim otoczeniu, nie są prawdziwymi oscypkami, a jedynie serami, czy "scypkami" wyprodukowanymi z mleka krowiego lub koziego (ewentualnie mieszanego).

Oscypek powinien mieć również parametry zatwierdzone przez Unię Europejską. Powinien ważyć od 60 do 80 dkg i mierzyć od 17 do 23 cm, a być sprzedawany tylko do końca października.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE