Kawiarka: zalety. Dlaczego warto wybrać kawiarkę i jak parzyć kawę w kawiarce?

2018-01-22 8:13

Jaki ekspres do kawy wybrać? Odpowiedź na to pytanie zależy od liczby osób, które będą korzystać z ekspresu, liczby filiżanek kawy, które chcemy dziennie przygotować, dostępnego budżetu i miejsca. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie mała kawiarka. Sprawdź, jakie są zalety kawiarki i jak z niej korzystać.

kawiarka_jakie_ma_zalety_jak.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Aromatyczną kawę można łatwo przygotować w kawiarce

Spis treści

  1. Jak parzyć kawę w kawiarce?
  2. Dlaczego kawiarka, a nie ekspres ciśnieniowy?
  3. Kawiarka jednak nie dla wszystkich

Trudno dyskutować o smaku, rady dotyczące wyboru ekspresu do kawy będą więc subiektywne. Jednym z najlepszych istniejących sposobów przygotowania dobrej kawy w domu jest wykorzystanie klasycznej włoskiej kawiarki, nazywanej czasem staromodnie makinetką albo kafetierką.

Jak parzyć kawę w kawiarce?

Kawiarka to urządzenie bardzo proste, składa się raptem z kilku części. Do dolnego zbiorniczka wlewamy wodę. Następnie wkładamy zbiorniczek-lejek, wypełniony świeżo zmieloną kawą, i nakręcamy część górną – zbiorniczek na gotowy napój. Całość stawiamy na najmniejszym palniku kuchenki albo płycie grzewczej.

Gdy od strony czajniczka zacznie dobiegać charakterystyczne pyrkotanie, proces jest już prawie zakończony – to para przepływająca przez kawowy pył zaczyna się skraplać. Przygotowanie kawy zajmuje najwyżej kilka minut.

Dlaczego kawiarka, a nie ekspres ciśnieniowy?

Dlaczego wybrać kawiarkę zamiast wielkiego ekspresu? Zalety kawiarki to między innymi:

smak kawy (najważniejszy – ale też najbardziej subiektywny czynnik)

prostota urządzenia: kawę łatwo zrobić, niewiele rzeczy może się tu popsuć – jest tylko jedna uszczelka i łatwo ją wymienić;

rozmiar: w małej kuchni czy studenckim pokoju to idealne rozwiązanie, elektryczny ekspres zajmuje pół blatu, a kawiarkę można schować do małej szafki

wygoda: skomplikowane ekspresy mają zaskakująco wiele części do umycia...

cena: niższa niż w przypadku bardziej skomplikowanych urządzeń

przyjemność związana z rytuałem przyrządzania kawy.

Kawiarka jednak nie dla wszystkich

Oczywiście kawiarka nie jest rozwiązaniem dla wszystkich; miłośnicy pianki i mlecznych kaw nie będą z kawiarki zadowoleni. Może też przeszkadzać konieczność czyszczenia urządzenia po każdym użyciu. Parzenie kawy w kawiarce nie jest też najszybszym sposobem przyrządzania kawy, zwłaszcza gdy makinetkę porównujemy z ekspresem na kapsułki.

Coffee time is anytime? Jak zaparzyć taką kawę?

Pytanie 1 z 10
Espresso to
Kawa