Jak rozpoznać słodkie pomarańcze? Zwróć uwagę na pięć rzeczy

2022-12-19 16:10

Sezon na pomarańcze właśnie jest w pełni. Owoce piętrzą się na bazarowych straganach i w sklepach. Jak wybrać słodkie pomarańcze? Na co zwrócić uwagę, aby cytrusy były pyszne i soczyste? Dowiedz się, jak kupować te egzotyczne owoce.

jak wybierać pomarańcze
Autor: Shutterstock

Według badań statystyczny Kowalski w ciągu roku zjada 50 kg owoców. 1,5 kg stanowią pomarańcze. Warto jeść te cytrusy, ponieważ zawierają sporo witaminy C oraz innych składników odżywczych. Często zdarza się jednak, że kilogram pomarańczy nie nadaje się do jedzenia. W środku są suche i mają mnóstwo pestek. W smaku w ogóle nie są słodkie.

Największe uprawy pomarańczy znajdują się we Włoszech, w Grecji i Hiszpanii. Owoce dojrzewają od początku października do końca grudnia. Słodkie i bez pestek okazy z charakterystyczną dziurką zwaną pępkiem są najlepsze. Soczysta, bezpestkowa i słodka odmiana pomarańczy to Washington Navel. Czy tylko pępek wystarczy, aby kupić najlepsze pomarańcze? Czym jeszcze się kierować, kupując te cytrusy?

Jak rozpoznać słodkie pomarańcze?

Po czym poznać, że pomarańcze są słodkie i bezpestkowe? Wystarczy znać kilka wskazówek, które pomogą przy wyborze i kupnie najlepszych owoców.

  • Pępek – dziurka na jednym z końców, która stanowi drugi nierozwinięty owoc.
  • Kolor skórki – powinna być ładna, bez uszkodzeń i plam. Jej barwa powinna być intensywnie pomarańczowa. Jeżeli skórka ma lekko zielone przebarwienia, oznacza to, że owoce nie są w pełni dojrzałe, a w smaku kwaśne. Lśniąca skórka świadczy o tym, że owoce zostały pokryte woskiem i zakonserwowane przed zepsuciem w trakcie transportu.
  • Grubość skórki – luźna i pofałdowana skórka to znak, że owoce nie jest soczysty. Dobre pomarańcze mają zaokrąglone lub płaskie końcówki.
  • Zapach skórki – słodkie, soczyste i dojrzałe cytrusy wydzielają delikatny orzeźwiający aromat. Bezzapachowe pomarańcze są suche.
  • Rozmiar – ciężkie pomarańcze są dojrzałe i soczyste. Lekkie owoce są suche i nie mają smaku.

Zobacz wideo i dowiedz się, dlaczego warto jeść pomarańcze.

Dlaczego warto jeść pomarańcze?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE