Jak robić świąteczne zakupy, nie narażając siebie i innych?

2020-03-27 7:41 SzU
Jak robić świąteczne zakupy, nie narażając siebie i innych?
Autor: Shutterstock Jeśli konieczne jest wyjście do sklepu należy zadbać o bezpieczeństwo.

Świąteczne zakupy to dla wielu z nas wyzwanie. Jak wszystko zorganizować by było szybko, sprawnie i bez wracania po zapomniane produkty? To zadanie dla mistrza dobrej organizacji, którego wykonanie w tym roku jest jeszcze dodatkowo utrudnione przez panującą epidemię koronawirusa. Jak więc bezpiecznie zrobić zakupy?

Najbezpieczniejsze są zakupy online

Czy nam się to podoba czy niekoniecznie najbezpieczniej jest zamówić zakupy świąteczne przez internet. Bez wychodzenia z domy, bez narażania się na kontakt z wirusem i bez narażania innych na kontakt z nami. Zamówienia można składać w internetowych supermarketach i w sieciówkach, które umożliwiają zakupy przez internet. Niemal wszystkie duże i mniejsze sieci handlowe umożliwiają złożenie zamówienia przez internet z dostawą do domu lub z odbiorem osobistym.

Zobacz: Biedronka. Nowe zasady robienia zakupów podczas epidemii koronawirusa

Nie tylko hipermarkety

Również coraz więcej małych, lokalnych sklepów i dostawców wychodzi z inicjatywą i umożliwia zamówienia online lub telefoniczne. Zakupy ze sklepiku na rogu można mieć tego samego dnia. Warto szukać lokalnych dostawców, którzy z powodu zamknięcia szkół, przedszkoli i lokali gastronomicznych nie mają w tej chwili odbiorców hurtowych i otwierają się na klientów detalicznych. Najlepszym źródłem informacji o nich są lokalne grupy na portalach społecznościowych. W niektórych miejscowościach można zamówić niemal wszystkie produkty, świeże i znakomitej jakości z dowozem do domu. Niekiedy występują jednak limity cenowe. Zazwyczaj minimalna kwota zamówienia oscyluje wokół 100 zł, nie jest więc wygórowana.

Zakupy w sklepie - tylko w ostateczności

Jeśli nie masz absolutnie żadnej możliwości zrobić zakupów online ani zamówić ich przez telefon, pozostaje wizyta w sklepie. I tu słowo bezpieczeństwo należy odmieniać przez wszystkie przypadki. Po pierwsze stosujmy środki ochrony osobistej: maseczkę, rękawiczki środki dezynfekujące. Po drugie, zachowujmy w sklepie odpowiednie odstępy do siebie - minimum 1,5 m. Większość marketów wprowadziła odpowiednie oznaczenia. Stosujmy się do nich! Za zakupy zapłać kartą, najlepiej zbliżeniowo. Ważne jest, aby unikać komunikacji publicznej. Jeśli musimy wybrać się do sklepu, przemieszczajmy się samochodem. Jeśli ktoś nie ma takiej możliwości, lepiej iść na piechotę do najbliższego sklepu, niż jechać autobusem Po powrocie do domu trzeba dokładnie umyć ręce, a najlepiej wziąć prysznic i zmienić odzież.

Przeczytaj: Płatności zbliżeniowe do 100 zł bez PIN

Zakupy w domu - co dalej?

Wirus covid-19 może przetrwać na przedmiotach nawet 24 godziny, więc jeśli tylko masz taką możliwość, wystaw zakupy na ten czas na balkon, a dopiero po dobie rozpakuj je. Przed rozpakowaniem zakupów umyj ręce, czynność powtórz po zakończeniu rozpakowywania.

Wejdź i obejrzyj film: Jak myć ręce, aby się przed nim chronić? Instrukcja [FILM]

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE