Jak przechowywać orzechy - łuskane czy w łupinach?

2016-09-26 15:40

Orzechy w  łupinach, wyłuskane albo zmielone na mączkę - w której postaci orzechy są najlepsze? Najwygodniej kupować orzechy wyłuskane, a nawet zmielone. Ale najlepiej przechowują się orzechy w łupinach. Tyle że przed zjedzeniem trzeba je z tych łupin wydobyć. Do tej czynności niezbędny jest dziadek do orzechów.

Jak przechowywać orzechy - łuskane czy w łupinach?
Autor: Shutterstock Orzechy lepiej przechowywać w łupinach - ze względu na dużą zawartość tłuszczu szybciej jełczeją poza swoim naturalnym "opakowaniem".
Dlaczego warto jeść orzechy?

Orzechy zawierają wyjątkowo dużo tłuszczu. Najmniej jest go w orzechach arachidowych - 72 %, nieco więcej w pistacjach (73%), orzechy włoskie mają 83 proc. tłuszczu, laskowe natomiast aż 87%. Ale są to korzystne dla zdrowia wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwasy omega-3, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i działają przeciwzakrzepowo.

Przechowywanie orzechów - łuskane czy w łupinach?

Ze względu na dużą zawartość tłuszczu orzechy szybko jełczeją. Dlatego lepiej nie kupować orzechów łuskanych – niewłaściwie przechowywane łatwo pleśnieją lub przeciwnie – wysychają, a niekiedy wśród połówek orzechów trafiają się kawałki łupinek. Często są siarkowane, wtedy dłużej można je przechowywać.

Nie daj się skusić na orzechy mielone – mogą być produkowane ze spleśniałych, łatwo rozwijają się w nich szkodniki zbożowe. Najlepiej mleć je tuż przed użyciem, trzeba jednak mieć specjalną tarkę-młynek. Zwykły młynek, np. do kawy, za bardzo je rozdrabnia, stają się maziste.

Kupuj orzechy w łupinach, które są dla nich naturalnym opakowaniem. Przechowuj orzechy  w chłodnym, suchym miejscu, w puszce albo słoju.