W polskich lasach pojawił się silnie trujący grzyb. Jest łudząco podobny do smardza
Już teraz w polskich lasach można zbierać grzyby. Trzeba jednak uważać, ponieważ niektóre mogą być trujące. Grzybiarze przestrzegają przed piestrzenicą kasztanowatą. Podczas grzybobrania należy zachować szczególną ostrożności, ponieważ ten silnie trujący grzyb wyglądem przypomina smardza zwyczajnego.
Spis treści
- Co to jest piestrzenica kasztanowata?
- Jak wygląda piestrzenica kasztanowata?
- Piestrzenica kasztanowata – trujący grzyb
- Jakie są objawy zatrucia piestrzenicą kasztanowatą?
Co to jest piestrzenica kasztanowata?
To grzyb trujący występujący w Polsce i w niektórych regionach Europy. Rośnie od marca do maja w lasach sosnowych, a także na zrębach i piaszczystych glebach.
W pierwszej połowie XX wieku piestrzenica kasztanowata, zwana także murchlą lub babim uchem, była znanym i jadalnym grzybem. Wówczas długie suszenie i obróbka termiczna sprawiały, że trujące substancje wytracały się. Chociaż przez wiele lat grzyb był oznaczany w atlasach jako jadalny lub warunkowo jadalny, obecnie uznawany jest za trujący i wyjątkowo szkodliwy dla zdrowia. Doświadczeni grzybiarze zalecają zachowanie ostrożności w czasie zbierania i zakazują spożywania piestrzenicy.
Jak wygląda piestrzenica kasztanowata?
Piestrzenica kasztanowata jest podobna do smardza zwyczajnego. Owocnik może przypominać orzech włoski. Grzyb ma ciemnobrązową barwę, ale zdarza się też bardziej matowa i jaśniejsza. Główka ma nieregularny kulisty i pofałdowany kształt. Miąższ ma biały kolor i jest kruchy. Piestrzenica kasztanowata wydziela intensywny i przyjemny aromat.
Piestrzenica kasztanowata – trujący grzyb
Piestrzenica kasztanowata jest silnie trującym grzybem. W jej składzie znajduje się wiele toksycznych substancji, które są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Jedną z nich jest gyromitryna powodująca uszkodzenia szpiku kostnego, wątroby, śledziony i nerek oraz zaburzenia układu pokarmowego i trawiennego. Może sprzyjać rozwojowi nowotworów i trwale uszkodzić wzrok. Spożycie tego grzyba może nawet skończyć się tragicznie.
Jakie są objawy zatrucia piestrzenicą kasztanowatą?
Do najczęstszych oznak zatrucia tym grzybem zalicza się bóle głowy i brzucha, wymioty i osłabienie, którym towarzyszy suchość w gardle i pragnienie.