Mistrzowskie gotowanie w hotelu Belloto - Bellissima Puglia da Bellotto
Bellissima Puglia da Bellotto to impreza kulinarna, która odbyła się w hotelu Bellotto z okazji 7 urodzin magazynu Food & Friends. Podczas spotkania zebranych gości swoimi smakołykami uraczyło aż 7 mistrzów kuchni - degustacyjne porcje przygotowywano na oczach gości, co uczyniło imprezę jeszcze ciekawszą.
FOOD & FRIENDS to magazyn kulinarno-lifestyle’owy stworzony w 2010 roku. Inspiracją był szwedzki magazyn MAT & VÄNNER, wielokrotnie nagradzane skandynawskie czasopismo kulinarne założone przez dziennikarzy i szefów kuchni, którzy nadali nowy kierunek prasie kulinarnej zarówno w Szwecji, jak i w całej północnej Europie.
Co roku powstaje pięć edycji magazynu, zawierających autorskie reportaże, oddające smak i atmosferę najciekawszych miejsc w kraju i za granicą. FOOD & FRIENDS gościł na swych łamach najważniejsze postaci świata gastronomii. Stworzył także cykl wydarzeń Gourmet Tour oraz inne formuły spotkań, podczas których najlepsi rodzimi kucharze mogli stanąć ramię w ramię z wybitnymi zagranicznymi szefami kuchni. W efekcie gościliśmy w Polsce wybitnych kucharzy z restauracji, które zdobyły w sumie ponad trzydzieści gwiazdek Michelin, oraz laureatów prestiżowego rankingu The World’s 50 Best Restaurants.
7 urodziny magazynu Food & Friends odbyły się w hotelu Belloto i zgromadziły ponad 200 gości. menu dla nich przygotowało aż 7 szefów kuchni. Swoje dania podali Salvatore Carlucci, szef kuchni restauracji La Barca di Ciro, mieszczącej się w Pulsano, we włoskuej Apulii. Salvatore przygotował przystawkę - krewtki królewskie w apulijskim gazpacho. Restauracja, której szefuje, specjalizuje się w daniach z ryb i owoców morza - a końcu nazwa zobowiązuje - a po polsku brzmi ona Łódź Ciro.
Kolejne dwie przystawki były dziełem Felice Sgarra, szefa kuchni w Ristorante Umami w Andrii (Apulia). Felice zdobył gwiazdkę Michelin kolejno w latach 2014, 2015 i 2016. Dzięki niemu zaproszeni goście mogli skosztować ostryg z migdałami oraz sepii w śmietanie i cytrynie.
Inspirowane kuchnią Apulii były również ravioli z dzikim bałtyckim węgorzem serwowane przez Jacka Grochowinę, szafa kuchni w warszawskiej restauracji Nolita, której jest właścicielem i szefem kuchni od 2012 roku. Jego kuchnia jest kreatywną interpretacją klasycznej kuchni francuskiej z wykorzystaniem sezonowych produktów. Ty razem jednak inspirował się kuchnią apulijską, ale dodał do niej wątek polski - dzikiego bałtyckiego węgorza.
Samuele Mariani, szef kuchni restauracji Focaccia, pochodzący z włoskiej Lombardii. Salvatore zaproponował radicchio tardivo, żółtko w solance, fonduta z sera caciocavallo i salcisicca. Danie, w którym wyraziste smaki mieszały się w doskonałym balansie z delikatnymi.
Agata Wojda, szefowa kuchni hotelu Bellotto zaproponowała gęś z polentą migdałową i bakłażanem oraz dyniową konfiturą. To mariaż polskiej kuchni, w której w listopadzie dominuje gęś, z włoskimi smakami polenty, bakłażana i dyniowej konfitury.
Adam Chrząstowski, szef kuchni krakowskiej restauracji Ed Red, jest orędownikiem nowoczesnej kuchni polskiej, co w jego interpretacji oznacza wykorzystanie sezonowych produktów pochodzących od lokalnych producentów, przypominanie tradycyjnych polskich dań w wersji ekskluzywnej. W serwowanym przez siebie daniu udatnie pomieszał smaki Apulii z tradycyjnymi polskimi. Podał apulijską słodka paprykę faszerowaną musem z grasicy . Całości dopełniały: puder rakowy, bisque oraz włoskie orzechy.
Ukoronowaniem wieczoru był deser przygotowany przez Andrea Camastra, szefa kuchni restauracji Senses (także uhonorowanej gwiazdkami Michelin). Andrea uraczył gości swoją wersją włoskiego tiramisu - zdekonstruowanego i na nowo skonstruowanego. Przygotowane zostało przy użyciu dwóch mieszanek kaw przeznaczonych wyłącznie dla sygnowanych gwizdkami Michelin restauracji - Exclisivwe Selection Nespresso - Kilimanjaro Peaberry oraz Nepal Lamjung.
Daniom towarzyszyły wina z Cantine San Marzano - Vininova.