Mistrz Cydru pilnie poszukiwany - druga edycja konkursu

2018-08-06 7:34

Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Cydru ogłasza drugą edycję ogólnopolskiego konkursu na domowy cydr Mistrz Cydru 2018. Do udziału zaprasza cydrowników amatorów i producentów, którzy chcą pochwalić się swoimi eksperymentalnymi cydrami. Mistrza Cydru 2018 poznamy 15 września podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru.

Mistrz Cydru pilnie poszukiwany - druga edycja konkursu
Autor: mat. pras. Konkurs Mistrz Cydru 2018 Mistrz Cydru 2018 to konkurs najlepszych cydrowników Polski.

Dla wytwórców cydru to szczególna możliwość zaprezentowania swoich wyrobów przed profesjonalnym jury oraz szansa na zdobycie atrakcyjnych nagród. W ubiegłym roku o mistrzowski tytuł walczyły 23 cydry.

- Pierwsza edycja przyniosła wiele pozytywnych zaskoczeń - mówi Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru, które jest organizatorem konkursu. - Jej powodzenie było dowodem na to, że nasz konkurs ma duży potencjał, by stać się imprezą cykliczną i ważnym punktem w rozwoju polskiego ruchu cydrowego. Naszym celem jest prezentacja różnorodności gatunków, pokazanie bogactwa walorów smakowych polskiego cydru. Wierzymy, że to skutecznie przełoży się na jego popularność.

Konkurs Mistrz Cydru ma charakter otwarty, a zasady są proste. W rywalizacji może wziąć udział każdy cydrownik amator i producent, wytwarzający cydr z polskich jabłek, nie przeznaczony do sprzedaży. W tym roku współzawodnictwo odbywać się będzie w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich to „cydry klasyczne”. Druga kategoria „cydrowy freestyle” obejmuje różnego rodzaju połączenia smakowe lub unikalny sposób produkcji. Udział w konkursie jest bezpłatny, a termin zgłoszeń upływa 10 września 2018 roku. Warunkiem uczestnictwa jest doręczenie na adres organizatora prawidłowo wypełnionej i podpisanej karty zgłoszenia oraz dwóch butelek cydru o pojemności min. 330 ml każda.

W jury tegorocznej edycji konkursu Mistrz Cydru zasiądą: Maciej Świetlik - dziennikarz portalu Winicjatywa.pl, Monika Bierwagen - Prezes spółki JRBB (Dzik Polski Cydr, Cydr Grójecki, Cider Inn), Artur Dubaj - główny technolog AMBRA S.A. (Cydr Lubelski), Tomasz Solis - wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru, dr Agata Czyżowska z Politechniki Łódzkiej, dr hab. Agnieszka Nowak z Politechniki Łódzkiej.

Konkursowe cydry jurorzy ocenią podczas degustacji w ciemno. Uwzględnią m.in. wygląd, aromat, równowagę, smak.

- Cydr oceniam podobnie jak wino z kilkoma małymi różnicami - mówi Maciej Świetlik z Winicjatywy, członek jury. - Podobnie jak w winie, ważna jest dla mnie czystość, złożoność i intensywność aromatów oraz smaków. Balans głównych elementów struktury: kwasu, cukru, tanin i alkoholu. Dodatkowo w cydrach szukam czegoś, co nazwałbym jabłkowością, czyli na ile cydr opowiada o owocu, z którego został zrobiony. Przy cydrach musujących ważny jest też dla mnie efekt odświeżenia, a przy spokojnych - użyteczność przy stole, czyli możliwość łączenia z jedzeniem. Bez względu na kategorię najważniejszy jest posmak, czyli harmonia i suma wrażeń. Na koniec zostawiam najbardziej subiektywną kategorię: przyjemność, jaką niesie próbowany cydr - dodaje Maciej Świetlik.

Mistrzowie Cydru - twórcy trzech najlepszych cydrów w każdej kategorii otrzymają statuetki oraz nagrody finansowe: odpowiednio 1650 zł, 1100 zł i 550 zł. Jurorzy zastrzegają sobie ponadto możliwość przyznania dwóch wyróżnień specjalnych. Łączna pula nagród finansowy wynosi 6600 zł. Ponadto wszyscy laureaci otrzymają zaproszenie na bezpłatne warsztaty organizowane we wzorcowej cydrowni Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru w Mikołajówce k. Kraśnika.

Rozstrzygnięcie konkursu Mistrz Cydru 2018 odbędzie się podczas Lubelskiego Święta Młodego Cydru - 15 września w Lublinie. Jego tegoroczna, urodzinowa edycja pod hasłem „Przyjęcie w sadzie” zapowiada się wyjątkowo. To już po raz piąty Lublin świętować będzie pierwsze zbiory jabłek i pierwszy młody cydr. Czeka nas największa degustacja cydrów w Polsce!

- Gorąco zachęcam wszystkich pasjonatów-cydrowników do udziału w konkursie Mistrz Cydru 2018 - podkreśla Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru. - To znakomita okazja do wymiany doświadczeń, poszerzania horyzontów w tej dziedzinie, odkrywania nowych możliwości udoskonalenia autorskich receptur. Liczę na to, że podobnie jak ruch domowych piwowarów zrewolucjonizował świat piwowarstwa, tak i my - z udziałem amatorów-cydrowników - wyniesiemy polski cydr na zupełnie nowy poziom rozwoju.

Patronami konkursu „Mistrz Cydru 2018” są portal Winicjatywa.pl oraz Związek Sadowników RP.

Chcesz się zgłosić? Skontaktuj się z Lubelskim Stowarzyszeniem Miłośników Cydru, tel. +48 509 232 842. Regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne są www.zacydrowani.pl