Kiedy można zjeść jedzenie ze święconki? Ważny komunikat polskiego Kościoła

2023-04-07 10:40

Już jutro, w Wielką Sobotę, Polacy wybiorą się do kościołów, aby poświęcić pokarmy. Niektórzy od rana nie mogą się doczekać, aby spróbować wielkanocnych przysmaków z koszyczka. Czy będą mogli rozkoszować się ich smakiem zaraz po przyjściu do domu?

jedzenie ze święconki
Autor: Shutterstock Czy poświęcone pokarmy można zjeść w Wielką Sobotę?

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę

Zwyczaj święcenia pożywienia znany jest w Polsce od setek lat. Do wielkanocnego koszyczka Polacy wkładają m.in. jajka, chleb, kiełbasę lub wędlinę. Spożywanie poświęconych pokarmów w Wielką Sobotę od zawsze jest tematem, który budzi wiele pytań. Czy można zjeść jajko, chleb lub kiełbaskę z wielkanocnego koszyczka zaraz po święceniu? Czy trzeba się z tym wstrzymać do Wielkiej Niedzieli?

Kiedy można zjeść poświęcone pokarmy?

W sprawie wypowiedział się Kościół. Okazuje się, że należy powstrzymać apetyt na wielkanocne przysmaki ze święconki, aż do Wielkiej Niedzieli, kiedy Polacy zasiądą do świątecznego śniadania. Wszystkie pokarmy, które znalazły się w koszyczku, powinny stać się na stole. Dopiero wtedy można ich skosztować, a śniadanie wielkanocne należy zacząć od podzielenia się z bliskimi poświęconymi jajkami.

Wielkanocny mazurek czekoladowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE