Eksperci wskazali najlepsze diety na 2023. Keto ostro w dół

2023-01-05 12:26

Amerykański magazyn „US News & World Report” opublikował ranking diet. Na pierwszym miejscu już po raz szósty z rzędu znalazła się dieta śródziemnomorska. Autorzy podkreślają, że jej największą zaletą jest to, że można ją stosować w każdym kraju i w każdej kuchni. Na czym polega dieta śródziemnomorska i dlaczego jest najzdrowszym sposobem odżywiania?

najlepsze diety 2023
Autor: Shutterstock

Spis treści

 1. Ranking diet w 2023 roku
 2. Na czym polega dieta śródziemnomorska?
 3. Dietach śródziemnomorska w walce z nadwagą
 4. Najgorsza dieta

Ranking diet w 2023 roku

W rankingu diet „US News & World Report” opracowanym przez 33 ekspertów pod uwagę brane były takie czynniki jak:

 • jak bardzo prawdopodobna jest utrata wagi na danej diecie?
 • czy obejmuje ona wszystkie grupy żywności?
 • czy łatwo jest jej przestrzegać?
 • czy wymaga spożycia dodatkowych witamin lub suplementów?
 • czy potrzebne do niej składniki są dostępne w sklepach?

Najwięcej punktów zebrała dieta śródziemnomorska i to właśnie ten sposób odżywiania polecany jest w 2023 roku. Dietę wyróżniono również w innych kategoriach:

 • najlepsza dieta dla zdrowia kości i stawów (remis z dietą DASH)
 • najlepsza dieta oparta na roślinach
 • najlepsza dieta przyjazna rodzinom i bliskim (razem z dietą fleksitariańską i TLC)
 • najlepsza dieta dla zdrowego odżywiania

Eksperci przeanalizowali 24 diety. Obok diety śródziemnomorskiej na podium znalazła się DASH i fleksitariańska, czyli elastyczny wegetarianizm. Obie oparte są na zasadzie ograniczenia przetworzonej żywności i wykorzystaniu warzyw, owoców i nasion. Dieta DASH została wyróżniona w kategorii najlepszego sposobu odżywania dla osób zmagających się z chorobami serca i cukrzycą.

Na czym polega dieta śródziemnomorska?

Korzenie tej diety sięgają czasów starożytnych. Kształtowała się przez stulecia. Nazywana była dietą ubogich, ponieważ dominowały w niej łatwo dostępne warzywa, nieoczyszczone zboża, rośliny strączkowe, ryby i oliwa z oliwek. Popularność zyskała w 1993 roku, kiedy naukowcy opracowali zasady odżywiania w modelu śródziemnomorskim.

Przepisy w diecie z krajów śródziemnomorskich opierają się głównie na warzywach, owocach, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, fermentowanych produktach mlecznych, orzechach i nasionach oraz oliwie z oliwek. Jada się mało mięsa drobiowego i czerwonego. Zamiast niego królują bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 ryby. Na stołach próżno szukać masła czy cukru. W potrawach nie brakuje cebuli, czosnku i dużej ilości świeżych ziół.

Autorzy rankingu potwierdzają wyniki badań naukowych, według których dieta śródziemnomorska pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę i obniża poziom wysokiego cholesterolu. Może zapobiegać demencji, utracie pamięci, depresji i nowotworowi piersi. Dba o zdrowe kości, dobrą kondycję serca i może wydłużać życie.

Eksperci i lekarze podkreślają, że dieta śródziemnomorska to nie tylko sposób odżywiania, ale i styl życia. Oprócz pysznych i zdrowych potraw ważne są wspólne rodzinne posiłki i rodzące się w tym czasie interakcje. Nie można zapominać o ruchu i wszelakiej aktywności.

Dietach śródziemnomorska w walce z nadwagą

Odchudzanie nie jest nadrzędnym celem tego sposobu odżywiania. Z założenia ma za zadanie zachowanie dobrego zdrowia, obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów, depresji, cukrzycy typu 2 oraz choroby Alzheimera. Dieta śródziemnomorska dostarcza niedużo kalorii, a więc zmniejsza wagę ciała.

Najgorsza dieta

Autorzy rankingu wybrali również najgorszą dietę. Ten niechlubny tytuł został przyznany raw food. To dieta, która zakłada spożywanie tylko i wyłącznie niemodyfikowanych genetycznie, nieprzetworzonych i niegotowanych produktów. Zastrzeżenia dotyczą głównie bezpieczeństwa dla zdrowia i trudności z jej utrzymaniem. Negatywne oceny otrzymała bardzo popularna ostatnio dieta keto, która z kolei zyskała miano najlepszego sposobu odżywiania gwarantującego szybką utratę wagi. Dalekie miejsca w rankingu zajęły kolejno diety atkins, slimfast i optavia.

Zaraz za dietą śródziemnomorską uplasowała się DASH. Zobacz wideo i dowiedz się, na czym polega ten sposób odżywiania.

W formie dieta DASH
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE