Dominikana Gastronomiczną Metropolią Karaibów: co pysznego zjesz na Dominikanie?
Tytuł „Gastronomicznej Metropolii Karaibów“ powędrował do Republiki Dominikańskiej. Dominikana to kraj przepięknych plaży, lazurowego morza i wyśmienitego jedzenia. Prestiżowy tytuł przyznała Republice Dominikańskiej Iberoamerykańska Akademia Gastronomiczna wspólnie z Hiszpańską Królewską Akademią Gastronomii.
Na festiwalach i imprezach kulinarnych Republika Dominikańska będzie prezentowana jako „Gastronomiczna Metropolia Karaibów“. W ten sposób promowana będzie dominikańska kuchnia i lokalne produkty, co wesprze rozwój ruchu turystycznego, przede wszystkim w Santo Domingo, które słynie ze swojej bogatej oferty gastronomicznej. W zeszłym roku zakończono w mieście projekt odnowy Strefy Kolonialnej.
Dominikana: jakich dań spróbować?
Republika Dominikańska oferuje wiele kulinarnych przeżyć. Od świeżo złowionych ryb i owoców morza, przez tradycyjne dania kreolskie, aż po kuchnię międzynarodową. Miejscowa kuchnia miesza wpływy hiszpańskie, afrykańskie i indiańskie, typowe są dla niech różne rodzaje przypraw np. kolendra czy oregano, które sprawiają, że jedzenie ma niezapomniany smak.
Do ulubionych dań należy Sancocho, gęsta zupa z warzyw korzeniowych i siedmiu rodzajów mięsa, bananowa kasza Sangú z jajkami i obsmażoną kiełbaską, czy La Bandera z duszonego drobiowego i wołowego mięsa z fasolami i białym ryżem.
Owoce tropikalne takie jak papaja, marakuja, słodkie banany, ananas czy mango jedzone są nie tylko tak po prostu, pokrojone na kawałki, ale także jako świeże soki czy składniki różnych deserów.
Dominikana: regionalne smakołyki
Lokalne specjały różnią się w zależności od tego po jakiej części wyspy właśnie podróżujemy. W Santo Domingo znaleźć można wiele restauracji, które oferują dania oparte na tradycyjnych przepisach lub dania kuchni międzynarodowej wzbogacone o innowacyjne sposoby przygotowania.
W wioskach rybackich, np. w Bayahibe na południowo-wschodnim wybrzeżu lub w Terrenas na Samaná, można spróbować świeżych owoców morza i wyśmienitych ryb, takich jak marlin, złota makrela czy dorado. Specjalnością półwyspu Samaná jest także Pescado con Coco, ryba w sosie kokosowym.
W regionie Constanza w paśmie górskim Kordyliera Środkowa uprawiany jest seler „cepa de apio“, który wykorzystywany jest do przygotowywania gęstych kremowych zup.
W Republice Dominikańskiej rośnie wiele roślin, z których potem produkowane są przeróżne popularne smakołyki. Należy do nich np. kakao, kawa, imbir czy trzcina cukrowa. Jeśli wybierzesz się na wycieczkę po wyspie, możesz wziąć udział w zwiedzaniu jednej z manufaktur, gdzie podejrzeć można cały proces produkcji – od zbiorów, przez tradycyjne techniki obróbki, aż po produkt finalny. Z kolei np. w Las Galeras na półwyspie Samaná można odwiedzić centrum edukacyjne, w którym uprawiany jest organiczny imbir. W mieście San Francisco de Macoris możesz wybrać się w podróż śladami kakao, a w Muzeum Czekolady w Punta Cana w ramach zwiedzania przygotować własną czekoladę.