Post w Wigilię: czy można jeść mięso?

2019-12-20 9:29

Czy w Wigilię obowiązuje post? Czy należy powstrzymać od spożywania mięsa? A jeśli tak, to kogo to dotyczy? Te pytania pojawiają się każdego roku w połowie grudnia. Sprawdziliśmy i wyjaśniamy. 

Post w Wigilię
Autor: Shutterstock Od lat Polacy zadają sobie pytanie, czy w Wigilię można jeść mięso

Opracowanie: Anna Śmiałek, Adrianna Ewa Stawska, Anna Szubińska

Post - dobrowolne powstrzymywanie się od spożywania niektórych pokarmów, szczególnie mięsnych, przez określony czas - występuje w wielu religiach świata. Dla jednych jest to zgodne z praktyką religijną, która postrzega ciało i ducha jako jedność. Zatem dyscyplina duchowa rozszerzona jest również na ciało. Dla innych to jedynie przejaw powierzchownej wiary. Bowiem bez zrozumienia sensu postu, jako specyficznego oczyszczenia ciała z określonych powodów religijnych, nie ma to głębszego znaczenia.

Od ponad 2 tysięcy lat w chrześcijaństwie obowiązywał ponad trzytygodniowy okres postu jakościowego poprzedzający Święto Bożego Narodzenia. Post jakościowy oznaczał powstrzymywanie się od jedzenia mięsa oraz wywarów oraz przetworów z niego. Jednak były istotne różnice między kościołami prawosławnym, katolickimi i protestanckim.

Zgodnie z Prawem Kanonicznym z 1918 roku w wigilię Bożego Narodzenia katolików obowiązywał post ścisły, łączący w sobie post jakościowy i ilościowy. Zatem w Wigilię można było zjeść tylko jeden postny posiłek do syta. Był to posiłek bezmięsny. Najczęściej wieczerza. Stąd w tradycji polskiej wigilijny posiłek spożywany jest wieczorem, a stół zastawiony jest mnóstwem doskonałych potraw z darów lasu, pola i wody.

Ten rodzaj postu, głęboko zakorzeniony w zbiorowej świadomości, obowiązywał do 1983 roku, gdy złagodzono jego zasady. Obecnie kościół katolicki nie zabrania, a jedynie zachęca do powstrzymania się od jedzenia mięsa w ten szczególny dzień. 

„Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego.” – czytamy w Uchwale nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 r. w sprawie zatwierdzenia IV przykazania kościelnego i promulgacji jednolitego tekstu przykazań kościelnych po ich nowelizacji wraz z wykładnią.

W świetle tej uchwały jedzenie mięsa w Wigilię nie jest grzechem. 

Obecnie w prawosławiu ścisły post obowiązuje tylko do wieczornego posiłku. W kościołach protestanckich nie ma szczególnych uregulowań. 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE