Polska gęś owsiana - jak jest hodowana? Czy jest zdrowsza od innych gęsi?
Dlaczego warto jeść gęś owsianą? Jakie są podstawowe zasady hodowli? Jakie wartości odżywcze ma mięso gęsi owsianej? Wszystko, co musisz wiedzieć o gęsi owsianej!
Polska gęś owsiana uznawana jest za wyjątkowy rarytas. Hodowana według ściśle określonych zasad, karmiona jest prawie wyłącznie paszami zielonymi, a przez 3 ostatnie z 14-17 tygodni tylko owsem, co powoduje, że mięso jest wyjątkowo zdrowe i smaczne.
Mięso gęsi owsianej zawiera tylko do 5 proc. tłuszczu, 23 proc. białka, dużo witamin i żelaza. Ma też korzystny skład kwasów tłuszczowych - ok. 70 proc. łatwo przyswajalnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, i niską zawartość cholesterolu - do 30 mg/100 g tkanki.
Dla porównania mięso wieprzowe ma prawie 30 proc. tłuszczu. Gęś owsianą zaliczamy do zdrowej żywności. Decydują o tym jej właściwości genetyczne, odpowiednia metoda tuczenia i chowu i trzymanie we właściwych warunkach środowiska. Tuszka gęsi owsianej waży przeciętnie od 5 do 7 kg. Aby ją przyrządzić, wystarczy natrzeć mięso solą oraz majerankiem i upiec.