Oliwa z oliwek – poznaj jej zalety i wady

2016-09-08 12:29

Oliwa z oliwek to jedna z najcenniejszych substancji, którą z powodzeniem możemy wykorzystywać nie tylko w kuchni, ale również w pielęgnacji. Jakie zalety i wady ma oliwa z oliwek?

kwasy-tluszczowe-omega-3-i-omega-6-jak-dzialaja-na.jpg
Autor: photos.com Najsmaczniejsze są oliwy z oliwek z dojrzałych owoców - wtedy mają łagodny, pozbawiony goryczy smak.

Spis treści

  1. Oliwa z oliwek: zalety
  2. Oliwa z oliwek: wady

Oliwa z oliwek to samo zdrowie. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które chronią organizm przed wystąpieniem wielu chorób oraz witaminy: A, E, K. To kopalnia dobroczynnych substancji dla naszego organizmu, dlatego powinniśmy jej używać jak najczęściej!

Oliwa z oliwek: zalety

Jak już wspomniałam, oliwa z oliwek zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, a konkretnie kwas oleinowy. Chroni on przed rozwojem miażdżycy, zakrzepicy żył i chorób układu krążenia. Oliwa z oliwek wykazuje również działanie przeciwzapalne, dlatego poleca się ją osobom chorym bądź cierpiącym na rozmaite alergie. Co ciekawe, spożywana w ciąży, przeciwdziała wystąpieniu u dziecka m.in. astmy oskrzelowej.

Witaminy A, E i K odpowiadają za prawidłowe nawilżenie i regenerację skóry oraz spowalniają procesy starzenia skóry. Oliwa z oliwek zawiera również witaminę D, która wzmacnia kości i zęby.

Oliwa z oliwek: wady

Właściwie oliwa z oliwek nie ma żadnych wad, choć oczywiście wiele zależy od jej jakości. Najzdrowsza dla organizmu jest oliwa z oliwek tłoczona na zimno, z pierwszego tłoczenia. Dobrze gdy jest niefiltrowana, ponieważ wtedy zawiera więcej cennych substancji odżywczych (bez procesu filtracji w oliwie z oliwek pozostają cenne drobinki).

Najsmaczniejsze są oliwy z oliwek z dojrzałych owoców - wtedy mają łagodny, pozbawiony goryczy smak. Na to już jednak nie mamy wpływu i musimy zaufać producentom, dlatego dobrze jest wybierać tych najlepszych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE