Ogórecznik lekarski - właściwości. Jak używać ogórecznika w kuchni?

2016-07-20 14:30

Ogórecznik lekarski to jednoroczna roślina dorastająca do 60 cm wysokości, pokryta szorstkimi włoskami. Silnie rozgałęzione łodygi są puste w środku, liście jajowate, jasnozielone o zapachu świeżych ogórków. Kwiaty duże, zwisające z pięcioma płatkami o barwie niebieskiej. Ogórecznik kwitnie od czerwca do lipca. Sprawdź, jak wykorzystać go dla zdrowia.

Ogórecznik lekarski: jakie ma właściwości, na co pomaga?
Autor: thinkstockphotos.com Ogórecznik lekarski pomaga w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.

Spis treści

  1. Ogórecznik - korzyści dla zdrowia
  2. Ogórecznik - zbiory
  3. Ogórecznik - zastosowania

Ogórecznik - korzyści dla zdrowia

Regularne spożywanie ogórecznika zwiększa wydalanie moczu i umożliwia pozbywanie się szkodliwych produktów z organizmu. Roślina działa osłaniająco w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, stanów zapalnych jamy ustnej i gardła. Ma właściwości przeciwzapalne, uspokajające i napotne. Zewnętrznie stosuje się ją przy zapaleniu skóry, czyrakach, odmrożeniach, trądziku młodzieńczym, świądzie i trudno gojących się ranach.

Ogórecznik - zbiory

Pędy zbieramy w początkach kwitnienia. Suszymy na słońcu lub w suszarni. Pod koniec lata zbieramy również nasiona ogórecznika, z których - przez tłoczenie na zimno - otrzymuje się olej.

Ogórecznik - zastosowania

Odwar - 100g ziela zalewamy 1 litrem wody, gotujemy 5 minut, parzymy jeszcze kwadrans. Po odcedzeniu używamy do płukania i przemywania.

Napar - 1 łyżkę ziela zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem 10 minut. Po odcedzeniu pijemy między posiłkami po 1/2 szklanki.

Sok - wyciskamy ze świeżych liści. Łagodzi on podrażnienia skóry.

W kuchni - młode, jeszcze nie owłosione liście i świeże kwiaty stosowane są jako przyprawa do sałatek, zup, sosów, duszonych warzyw i mięs. A zaprawa z ogórecznika lekarskiego - do wódek, likierów, octu i napojów chłodzących.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE