Miody gatunkowe: jak odróżnić miód spadziowy od lipowego? Co warto wiedzieć o gatunkach miodu?

2016-09-02 14:55

Wszystkie gatunki miodu są pokarmem łatwo przyswajalnym i bogatym w składniki odżywcze, m.in. w białko i glukozę. Są także wyjątkowo zdrowe, pomimo tego, że4 różnią się między sobą zapachem, smakiem i właściwościami leczniczymi. Co warto wiedzieć o miodzie zanim go kupimy?

Miody gatunkowe: jak odróżnić miód spadziowy od lipowego? Na co pomagają konkretne gatunki miodu?
Autor: thinkstockphotos.com Warto w domu mieć 3-4 rodzaje miodu o różnych smakach i właściwościach.

Spis treści

  1. Miody - specyfika
  2. Miód wrzosowy
  3. Miód rzepakowy
  4. Miód lipowy
  5. Miód gryczany
  6. Miód spadziowy

Miody - specyfika

Miody dzielą się na trzy zasadnicze grupy:

nektarowe (kwiatowe),

spadziowe

mieszane (nektarowo-spadziowe)

Z reguły pochodzą z nektaru różnych roślin, ale można też kupić miody gatunkowe, powstające przy ogromnej przewadze jednej rośliny. Jak je od siebie odróżnić i czego możemy się po nich spodziewać?

Miód wrzosowy

Ma galaretowatą konsystencję i czerwonobrunatny kolor. Pachnie dość mocno wrzosem. Smak ma gorzkawy, nieco ostry. Polecany jest przy schorzeniach przewodu pokarmowego, gardła i jamy ustnej, ponieważ ma silne przeciwzapalne i bakteriobójcze działanie. Ze względu na to, że jest mało słodki, świetnie się nadaje do przyrządzania mięs, np. pieczonej kaczki czy żeberek.

Miód rzepakowy

Krystalizuje się bardzo szybko, już w kilka dni po miodobraniu. Ma konsystencję smalcu i kremowy kolor. Pachnie kwiatami rzepaku. Jest najsłodszym miodem, bo zawiera dużo glukozy. Polecany jest zwłaszcza osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, ponieważ obniża ciśnienie krwi, wzmacnia serce i przeciwdziała miażdżycy. Znakomity jest do słodzenia kawy i herbaty, a także do deserów, bo jest bardzo słodki.

Miód lipowy

W stanie płynnym kolorem i konsystencją przypomina olejek rycynowy. Po skrystalizowaniu się jest ziarnisty, o barwie kremowej. Smak ma dość ostry, piekący. Pachnie kwiatami lipy. Działa antyseptycznie i uspokajająco. Polecany jest w związku z tym przy infekcjach górnych dróg oddechowych (niszczy drobnoustroje znajdujące się na błonach śluzowych), napięciu nerwowym, bezsenności. Można go używać do deserów, sałatek, mięs, ale najlepiej smakuje na kromce świeżego chleba lub jako dodatek do musli z mlekiem.

Miód gryczany

Ma ciemnobrązowy kolor i gruboziarnistą konsystencję, przy czym na powierzchni słoiczka często pozostaje warstwa płynnego miodu. Pachnie kwiatami gryki. Jego smak jest ostry i drapiący. Miód gryczany ma działanie przeciwmiażdżycowe, normalizuje rytm serca, łagodzi objawy nerwicy, wspomaga leczenie anemii z niedoboru żelaza (bogaty jest w ten minerał). W kuchni jest wykorzystywany do przygotowywania mięs, sosów (np. winegret) oraz zapiekanek mięsno-warzywnych.

Miód spadziowy

Najczęściej można kupić miód ze spadzi (wydzielina owadów żerujących na drzewach) z iglaków. Jest on brązowy, z odcieniem zielonym. Ma delikatny smak i żywiczny lub lekko korzenny aromat. Krystalizuje się z trudem i nierównomiernie, tworząc drobne grudki. Ze wszystkich miodów ma najwięcej wartości odżywczych. Polecany jest jako środek wspomagający leczenie chorób dróg oddechowych, ponieważ działa antyseptyczne i wykrztuśnie, oraz wzmacniająco i regenerująco na organizm. Miody spadziowe są najdroższe, szkoda wiec dodawać je do potraw zamiast cukru.

Uwaga: jeśli chcemy wykorzystać miód dla poprawy zdrowia, nie podgrzewajmy go i nie rozpuszczajmy w wodzie powyżej 42 st. C, bo straci swoje właściwości lecznicze.