Dzika róża - właściwości i zastosowania korzystne dla zdrowia

2016-08-10 11:02

Owoce dzikiej róży wykorzystuje się w celach kulinarnych nie tylko z powodu ich ciekawego smaku i aromatu, ale także w powodu korzystnych dla zdrowia właściwości. Należy zbierać tylko te w kolorze czerwonym, dojrzałe, najlepiej jeszcze twarde. Podpowiadamy, jakie właściwości i zastosowania mają owoce dzikiej róży oraz  kiedy warto po nie sięgnąć.

Dzika róża - właściwości i zastosowanie lecznicze.
Autor: pixabay.com Surowe owoce dzikiej róży spożywane 3-5 razy na dobę, zaspokajają dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.

Spis treści

  1. Dzika róża - działanie
  2. Dzika róża - zastosowanie
  3. Dzika róża - sposoby wykorzystania

Dzika róża - działanie

wzmacniające

moczopędne

pobudzające przemianę materii

Dzika róża - zastosowanie

bezsenność

skłonność do przeziębień

ciąża i karmienie piersią

nadmierna pobudliwość nerwowa

uczucie zmęczenia

zdenerwowanie i nadmierny stres

niedobór witaminy C

nieżyt przewodu pokarmowego

choroby układu moczowego

Dzika róża - sposoby wykorzystania

Napar – 1 łyżeczkę suszonych owoców dzikiej róży zalać szklanką wrzątku, a następnie pozostawić na 10-15 minut w naczyniu z przykryciem. Najlepiej tak przygotowany napój pić 2-3 razy dziennie, szczególnie jeżeli doskwierają któreś z wyżej wymienionych dolegliwości.

Odwar – 2 łyżki rozdrobnionych suszonych owoców dzikiej róży zalać szklanką wody i gotować maksymalnie 5 minut. Przecedzić. Można pić 2-3 razy dziennie.

Suszone liście dzikiej róży można wykorzystać do przyrządzenia ziołowej herbaty.

Surowe owoce dzikiej róży spożywane 3-5 razy w ciągu doby, zapewnią dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Domowej roboty konfitury, dżemy, przetwory, soki i syropy przygotowane z wykorzystaniem tych owoców są również bogatym źródłem żelaza.  

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE