Dlaczego warto jeść granaty?

2014-06-16 15:01

Świat oszalał na punkcie granatów, ponieważ przypisuje się im niezwykłe właściwości antyrakowe. Już w starożytności uważano, że sok z granatów zapewnia długowieczność, leczono nim rany, wrzody oraz próchnicę. Nauka potwierdza te zalety. Co kryje się w niezwykłym owocu granatu, który składa się w ponad połowie z samych nasion?

dlaczego-warto-jesc-granaty.jpg
Autor: Shutterstock Granat to jeden z najzdrowszych owoców.

Spis treści

  1. Granat - korzyści dla zdrowia
  2. Co można zyskać, jedząc granaty lub pijąc z nich sok?

Granat - korzyści dla zdrowia

Granat i sok wyciśnięty z owoców granatów dorobił się ponad 200 badań naukowych potwierdzających skuteczność działania przeciwko wolnym rodnikom, które powodują raka, procesom zapalnym, a także chorobom serca. Największym skarbem granatów są łatwo przyswajalne polifenole należące do przeciwutleniaczy. W soku granatów jest ich trzykrotnie więcej niż w zielonej herbacie lub czerwonym winie.

Co można zyskać, jedząc granaty lub pijąc z nich sok?

Jedząc granaty można poprawić krążenie krwi,  zredukować złogi i zwapnienia oraz obniżyć ciśnienie krwi. Jeśli masz za wysoki poziom cholesterolu, to dzięki granatom go obniżysz.

Granaty pomagają w walce z rakiem prostaty. Dowiedli tego amerykańscy naukowcy, którzy przeprowadzili badania na 48 chorych, u których kuracja granatami zahamowała rozwój komórek nowotworowych.

Granaty polecane są też dla kobiet, mogą bowiem wspierać leczenie raka piersi.

Powinni je jadać seniorzy - zapobiegają procesom starzenia a nawet spowalniają postęp demencji wywołanej chorobą Alzheimera. Zawarty w nich kwas elagowy wzmacnia ściany komórek, zapobiegając utracie przez nie wody, co spowalnia proces starzenia.

Dobre są dla osób mających problemy trawienne.

Przynoszą ulgę przy dolegliwościach kobiecych PMS i objawach związanych z menopauzą, dzięki zawartości  fitoestrogenów.

Powinni na te owoce życzliwie spojrzeć również panowie, bo przeciwdziałają problemom z erekcją. W medycynie tybetańskiej były podstawowym składnikiem leku na potencję.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE