Cykoria - odmiany, właściwości, pomysł na przekąskę z cykorii

2016-09-07 17:48

Cykoria, choć przez niektórych niedoceniana lub trochę zapomniana, powinna zdecydowanie częściej trafiać do codziennego menu. Jest bowiem zdrowa, ciekawa w smaku i da się ją przyrządzać na wiele sposobów. Można przygotować sałatki, przekąski, a nawet dania główne. Sprawdź, jakie jeszcze zalety posiada to niezwykłe warzywo.

cykoria-odmiany-wlasciwosci-pomysl-na-przekaske-z-cykorii.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Cykoria to bardzo zdrowe warzywo o oryginalnym smaku.

Spis treści

  1. Zalety cykorii
  2. Popularne odmiany cykorii
  3. Pomysł na przekąskę z cykorii

Zalety cykorii

Nie każdy wie, że cykoria to bardzo zdrowe warzywo, które w sezonie ma nawet więcej wartości odżywczych od sałaty szklarniowej. Zawiera dużo witamin i minerałów, m.in. kwas foliowy, witaminy C, B1, B2, sód, potas, magnes, żelazo, cynk i fosfor. Cykoria korzystnie wpływa na pracę wątroby i poprawia trawienie. Poza tym jest smaczna i chrupiąca. Ma też oryginalny smak z nutą goryczki.

Popularne odmiany cykorii

Cykoria żółta - to najpopularniejsza i najczęściej spotykana odmiana cykorii. Charakteryzuje się najmocniejszą goryczką. Sprawdza się jako dodatek do sałatek lub zapiekania.

Cykoria czerwona (radicchio) - wyróżniają ją ciemnoczerwone liście z białymi żylakami. Ta odmiana cykorii jest wyjątkowo dekoracyjna, ponieważ ma wyrazisty kolor. Polecana jest na przekąski.

Cykoria kędzierzawa endywia - jest delikatna w smaku. Poznać ją można po zielonych, postrzępionych liściach. Z tego rodzaju cykorii można przyrządzać pyszne sałatki.

Pomysł na przekąskę z cykorii

Pojedyncze listki cykorii żółtej bądź czerwonej tworzą sztywne łódeczki, do których można nałożyć przeróżne nadzienie, np. z dodatkiem tuńczyka z puszki. Z cykorii kędzierzawej i czerwonej można też przygotować kolorową sałatkę z grzankami. Dodajemy wtedy do niej odrobinę startego żółtego sera i pokrojone w plastry pomidory. Sałatkę skrapiamy oliwą, doprawiamy solą i pieprzem.