Cielęcina - jakie ma właściwości odżywcze?

2018-02-19 10:20

Cielęcina to delikatne mięso o jasnoróżowym kolorze i lekko kwaśnym zapachu, wynikajacym z tego, że cielę karmione jest mlekiem. Mięso cielęce prawie nie zawiera tkanki tłuszczowej. Jest lekkostrawne, chudsze od wołowiny i wieprzowiny. W Polsce spośród gatunków czerwonego mięsa cielęcina jest najbardziej ceniona ze względu na walory odżywcze i smakowe.

cielecina-jakie-ma-wlasciwosci-odzywcze.jpg
Autor: Shutterstock Cielęcina to zdrowe chude mięso o dużej zawartości witaminy B

Spis treści

  1. Czy cielęcina jest zdrowa?
  2. Mięso cielęce - gatunki

Czy cielęcina jest zdrowa?

Cielęcina to mięso cieląt w wieku od 2 tygodni do 6 miesięcy. Najlepszej jakości jest to, które pochodzi od zwierząt 4-8-tygodniowych, karmionych mlekiem. Mięso od młodszych cieląt jest nieco wodniste, a mięśnie w stosunku do kośćca mało rozwinięte, od starszych – nie jest już tak delikatne i chude.  Jest również ciemniejsze, ponieważ do diety zwierząt włącza się paszę roślinną.

Mięso cielęce  jest niskokaloryczne i chude. Dla porównania 100 g  łopatki cielęcej to ok. 105 kcal i 2,8 g tłuszczu, a wieprzowej – 259 kcal i 21 g tłuszczu. Co istotne, cielęcina zawiera mało nasyconych kwasów tłuszczowych, które mają swój spory udział w rozwoju miażdżycy i niedokrwiennej choroby serca.  Podobnie jak inne gatunki mięsa jest dobrym źródłem białka, łatwo przyswajalnego żelaza, cynku i witamin z grupy B. Szczególnie dużo zawiera witaminy B2 (ryboflawina)  i B12 (kobalamina).

Mięso cielęce - gatunki

Najsmaczniejsze kawałki cielęciny to udziec (dzieli się na frykanda), górka, nerkówka. Nieco pośledniejszym gatunkiem cielęciny są łopatka, kark, mostek, nóżki.

Udziec nadaje się na sznycle, steki, zrazy, pieczeń, górka na kotlety, nerkówka na pieczeń i do duszenia.  Mostek warto upiec z nadzieniem, łopatkę udusić lub przeznaczyć na kotlety mielone. Można je też zrobić z karku. Natomiast mięso z nóżek najlepiej zrobić w galarecie. Smakują wybornie, a są znacznie chudsze od wieprzowych.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE