Brytyjska jagnięcina i baranina: różnice, właściwości, zastosowanie

2018-01-12 12:18

Jagnięcina i baranina to mięso owiec i kastrowanych baranów. Różnica polega na tym, że jagnięcina to mięso zwierząt młodych, a baranina to mięso zwierząt starszych – co najmniej jednorocznych. 

Brytyjska jagnięcina
Autor: Shutterstock Brytyjską jagnięcinę wyróżniają świeżość, smak i walory odżywcze.

Spis treści

  1. Jagnięcina czy baranina?
  2. Najlepsza jesienią
  3. Zalety jagnięciny i baraniny
  4. Rodzaje jagnięciny i baraniny

Jagnięcina czy baranina?

Im starsze zwierzę, tym smak mięsa staje się bardziej głęboki, wyrazisty, zbliżony do dziczyzny. Dlatego powinno dojrzewać przynajmniej 2 tygodnie, zanim trafi do kuchni. Lubi marynaty i mocne przyprawy: nie tylko solidny bukiet ziół, ale również kapary, oliwki czy anchois. Wymaga długiego, powolnego gotowania. Dzięki temu rozpływa się w ustach i urzeka pełnym smakiem.

Najlepsza jesienią

Świeża brytyjska jagnięcina, choć dostępna w sklepach przez cały rok, jest zaliczana do produktów sezonowych, ponieważ jej smak zmienia się w zależności od pory roku. Sezon na najlepszą baraninę trwa od października do marca.

Jesienią na półki sklepowe trafia tak zwana jesienna jagnięcina („autumn lamb”). Mięso pochodzi z nieco starszych jagniąt, które spędziły letnie miesiące na bogatych w pożywienie pastwiskach i już zaczęły żywić się trawą. Jest równie soczyste i kruche jak na wiosnę, jednak ma bardziej intensywny kolor, a smak zyskuje cudowną głębię. Dlatego jesienią możemy dodać do potraw więcej przypraw. Oprócz rozmarynu i tymianku, sięgnijmy po goździki, czosnek, miód, cydr, jabłka i warzywa korzeniowe, które doskonale uwypuklą słodycz i bogactwo smaku jesiennej jagnięciny.

Zalety jagnięciny i baraniny

W Wielkiej Brytanii zarówno jagnięcina, jak i baranina pochodzi ze zwierząt żywionych wyłącznie trawą, jest źródłem łatwo przyswajalnego białka, ma dużo wartościowych dla organizmu substancji odżywczych: minerałów i antyoksydantów (tzw. żelaza hemowego, cynku, potasu, selenu), witamin (zwłaszcza B12 i D) oraz kwasów tłuszczowych omega-3.

Rodzaje jagnięciny i baraniny

W Wielkiej Brytanii można kupić nie tylko jagnięcinę – „lamb”, ale również baraninę, i to w dwóch rodzajach: „hogget” i „mutton”. Język polski niestety nie zna rozróżnienia tych dwóch rodzajów baraniny. „Hogget” to młoda baranina, ze zwierząt około półtorarocznych, nie starszych niż 2 lata. Jest to mięso, które smakowicie łączy delikatność jagnięciny i pełny, dojrzały smak baraniny. Można je przyrządzać dowolnie: smażyć krótko na patelni, gotować lub piec wolno w niskiej temperaturze. Z kolei „mutton”, to mięso zwierząt starszych, które pasły się kilka lat na bogatych w zioła pastwiskach. Dlatego ma wyrazisty smak, zbliżony do dziczyzny, i wymaga długiej, powolnej obróbki cieplnej w niskiej temperaturze. Uzyskamy w ten sposób danie pełne smaku, rozpływające się w ustach. Nadaje się na pieczeń, potrawkę lub gulasz.