Czy ciasto na faworki można przygotować dzień wcześniej?

Czy ciasto na faworki można przygotować dzień wcześniej?

Autor Zdjęcia: Anna Szubińska

Ciasto na faworki powinno być jednolite i błyszczące.

Tłusty czwartek za pasem, już za kilka chwil będziemy się objadać pulchnymi pączkami i kruchymi faworkami. A najbardziej kruche faworki są zaraz po usmażeniu. Nie zawsze mamy wystarczająco dużo czasu, aby przygotować te słodkości od ręki, przygotować składniki, zagnieść ciasto i uformować ciasteczka i usmażyć. Rozłożenie pracy na dwa dni wydaje się dobrym pomysłem. Czy ciasto na faworki można przygotować dzień wcześniej?

Ciasto na faworki - przygotowanie

Podstawą pysznych i kruchych faworków jest odpowiednio wyrobione ciasto. Podczas zagniatania trzeba je dobrze napowietrzyć, na przykład zbijając wałkiem. Dzięki temu chrust wychodzi leciutki i chrupiący. Zaraz po takim zabiegu napowietrzania ciasto wałkujemy cieniutko i smażymy faworki. Nie zawsze jednak mamy tyle czasu, żeby całe przygotowania załatwić za jednym zamachem.

Ciasto na faworki można przygotować dzień wcześniej

A jeśli zachodzi taka potrzeba to nawet i kilka dni wcześniej. Jeśli ciasto przygotowujemy dzień wcześniej należy je po zagnieceniu i zbiciu szczelnie zawinąć lub włożyć do zamykanego pojemnika na żywność. Chodzi o to, aby nie wyschło ono nadmiernie. Tak przygotowane wkładamy do lodówki. Następnego dnia należy je wyjąć z lodówki wcześniej i odłożyć by osiągnęło pokojową temperaturę. Następnie można jeszcze lekko zbić wałkiem, żeby uzyskać efekt napowietrzenia i dalej postępować, jak w przypadku faworków smażonych od razu.

Ciasto na faworki można zamrozić

W lodówce ciasto na faworki można trzymać do dwóch dni. Jeśli potrzeba jest dłuższego jego przechowywania można je zamrozić. Po rozmrożeniu postępujemy z nim dokładnie tak samo, jak z tym przechowywanym w lodówce. Można je też kilkakrotnie rozwałkować, złożyć i ponownie rozwałkować. Da to podobny efekt jak zbijanie wałkiem.

Ocena: 3,6
Redaktorka serwisu Beszamel.pl, autorka książek "Nalewki. Natura zamknięta w butelce" i "Kuchnia afrodyzjaków" (Harde 2019). Poszukiwaczka nowych smaków i egzotycznych receptur, które lubi łączyć z lokalnymi specjałami.