Pizza margherita: skąd pochodzi nazwa tej najpopularniejszej pizzy na świecie?

2016-09-08 12:41

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie, a listę dań w każdej pizzerii otwiera zwykle pizza margherita. Choć jest najuboższa, najskromniejsza i najtańsza, nosi imię prawdziwie królewskie. Nazwano ją bowiem na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej.

pizza_margherita_skad_pochodzi_nazwa.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Składniki margherity odpowiadają barwom włoskiej flagi

Spis treści

  1. Pizza margherita - najprostsze i najtańsze danie
  2. Potrawa w barwach narodowych

Margherita Maria Teresa Giovanna di Savoia, czyli Małgorzata Sabaudzka, była żoną króla Huberta I (Umberto di Savoia) i matką Wiktora Emanuela, księcia Neapolu, późniejszego króla Włoch. Urodziła się w 1851 roku w Turynie, a zmarła w 1926 w Bordighera. W czasie swojego długiego życia wspierała artystów, pisarzy, wiele fundacji charytatywnych, m.in. Czerwony Krzyż, fundowała instytucje kulturalne, np. Società del Quartetto czy Casa di Dante. Była bardzo lubiana. W 1889 roku na jej cześć nazwano najwyższy szczyt w masywie Góry Stanleya, potem także trzeci najwyższy szczyt w Afryce, w końcu i klasyczną włoską pizzę.

Pizza margherita - najprostsze i najtańsze danie

Najpopularniejsza we wszystkich pizzeriach na świecie pizza margherita powstała w 1889 roku. Podczas podróży po Włoszech królowa Margherita di Savoia chciała poznać zwykłe, codzienne, najbardziej popularne dania regionalne, które jedli jej poddani. Wraz z mężem (Margherita i Umberto di Savoia) odwiedzili Neapol. Tamtejszy piekarz - Raffaele Esposito, przygotował na życzenie królowej najprostszą potrawę – pizzę, w której obok ciasta składnikami były tylko pomidory, ser mozzarella i bazylia.

Potrawa w barwach narodowych

Danie było nie tylko smaczne. Królowa od razu spostrzegła, iż w tej zwykłej codziennej potrawie znalazły się trzy narodowe barwy Włoch: czerwień pomidorów, biel sera i zieleń bazylii. Tak spodobało się królewskiej parze to proste danie, iż zezwolono, by nazwano pizzę imieniem Margherita. Do dziś jest to nazwa najpopularniejszej, najprostszej wersji włoskiej pizzy. Można ją dostać w każdej pizzerii we Włoszech i prawie na całym świecie. Choć nazywana bywa również margarita czy margeritta, to jej nazwa pochodzi od pierwszego imienia królowej Margherity Marii Teresy Giovanni di Savoia. Pizzę można więc nazwać w Polsce po prostu pizza małgorzata.