Pizza margherita: skąd pochodzi nazwa tej najpopularniejszej pizzy na świecie?

2016-09-08 12:41

Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na świecie, a listę dań w każdej pizzerii otwiera zwykle pizza margherita. Choć jest najuboższa, najskromniejsza i najtańsza, nosi imię prawdziwie królewskie. Nazwano ją bowiem na cześć królowej Małgorzaty Sabaudzkiej.

pizza_margherita_skad_pochodzi_nazwa.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Składniki margherity odpowiadają barwom włoskiej flagi

Spis treści

  1. Pizza margherita - najprostsze i najtańsze danie
  2. Potrawa w barwach narodowych

Margherita Maria Teresa Giovanna di Savoia, czyli Małgorzata Sabaudzka, była żoną króla Huberta I (Umberto di Savoia) i matką Wiktora Emanuela, księcia Neapolu, późniejszego króla Włoch. Urodziła się w 1851 roku w Turynie, a zmarła w 1926 w Bordighera. W czasie swojego długiego życia wspierała artystów, pisarzy, wiele fundacji charytatywnych, m.in. Czerwony Krzyż, fundowała instytucje kulturalne, np. Società del Quartetto czy Casa di Dante. Była bardzo lubiana. W 1889 roku na jej cześć nazwano najwyższy szczyt w masywie Góry Stanleya, potem także trzeci najwyższy szczyt w Afryce, w końcu i klasyczną włoską pizzę.

Pizza margherita - najprostsze i najtańsze danie

Najpopularniejsza we wszystkich pizzeriach na świecie pizza margherita powstała w 1889 roku. Podczas podróży po Włoszech królowa Margherita di Savoia chciała poznać zwykłe, codzienne, najbardziej popularne dania regionalne, które jedli jej poddani. Wraz z mężem (Margherita i Umberto di Savoia) odwiedzili Neapol. Tamtejszy piekarz - Raffaele Esposito, przygotował na życzenie królowej najprostszą potrawę – pizzę, w której obok ciasta składnikami były tylko pomidory, ser mozzarella i bazylia.

Potrawa w barwach narodowych

Danie było nie tylko smaczne. Królowa od razu spostrzegła, iż w tej zwykłej codziennej potrawie znalazły się trzy narodowe barwy Włoch: czerwień pomidorów, biel sera i zieleń bazylii. Tak spodobało się królewskiej parze to proste danie, iż zezwolono, by nazwano pizzę imieniem Margherita. Do dziś jest to nazwa najpopularniejszej, najprostszej wersji włoskiej pizzy. Można ją dostać w każdej pizzerii we Włoszech i prawie na całym świecie. Choć nazywana bywa również margarita czy margeritta, to jej nazwa pochodzi od pierwszego imienia królowej Margherity Marii Teresy Giovanni di Savoia. Pizzę można więc nazwać w Polsce po prostu pizza małgorzata.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE