Jak usunąć rdzę z blachy do pieczenia?

2016-09-30 17:30

Co zrobić ze zardzewiałą blachą do pieczenia? Jak usunąć z niej rdzę, żeby nie czuć żelazistego posmaku w ciastach? Zobacz domowe sposoby na wyczyszczenie blachy z rdzy.

Jak usunąć rdzę z blachy do pieczenia?
Autor: thinkstockphotos.com Blaszki do pieczenia rdzewieją - jak się pozbyć ognisk rdzy?

Spis treści

  1. Jak usunąć rdzę z blachy?
  2. Po usunięciu rdzy zabezpiecz blachę przed korozją

Zardzewiała blaszka nie przewodzi normalnie prądu, kruszy się, brudzi, rozpada. Na zardzewiałej blaszce do pieczenia lepiej nie piec ciasta, chyba że ktoś lubi żelazisty posmak w biszkoptach.

Warto pozbyć się rudego nalotu póki czas, bo zaniedbane ogniska korozji rozpalają się coraz bardziej, żywiąc się metalem i przerabiając twardą, lśniącą substancję w rude, kruche płatki.

Jak usunąć rdzę z blachy?

Ad rem! Jeśli chcemy usunąć rdzę z blaszki, której wygląd nie jest najważniejszy, "technicznej" - możemy sobie poczynać śmiało. Zakładamy mosiężną szczotkę na wiertarkę, okulary ochronne na oczy i uruchamiamy silnik. Szczotka szybko usuwa rdzę z dużych powierzchni. Na małą skalę (albo przy nadmiarze czasu) możemy użyć szczotki ręcznej. Papier ścierny nie wydobędzie rdzy z wgłębień, ale za to możemy dobrać odpowiednią gradację do powierzchni i delikatnym papierem o drobnym ziarnie usunąć lekki nalot z cienkiej blachy. Z kolei bardzo zardzewiałe, grube blachy możemy najpierw opukać młotkiem, strącając rdzę.

Blaszki kuchenne czyścimy z rdzy delikatniej, np. szorując je popiołem i piaskiem albo solą kuchenną.

Dla zwolenników bardziej nowoczesnych rozwiązań zostaje chemia. Od legendarnej coli, którą można zalać "zapieczoną" śrubę albo blaszkę do pieczenia, po wszelkiego rodzaju specjalne odrdzewiacze. Starzy kowale polecają namoczenie zardzewiałego żelastwa w wannie z naftą - nie rozpuści to rdzy, ale ją "odłączy" od zdrowego metalu. Jeszcze lepiej, jeśli wanna zawiera kwas solny (stężenie ok. 20%) - śrubki i blaszki wyjdą z kąpieli błyszczące i czyściutkie, ale lepiej nie dotykać ich nieosłoniętymi rękami przed spłukaniem resztek.

Po usunięciu rdzy zabezpiecz blachę przed korozją

Odrdzewioną blachę trzeba zabezpieczyć przed korozją, by zabiegu za szybko nie powtarzać. Najlepiej blaszkę natłuścić, zaoksydować albo pokryć stosowną powłoką (np. blachę na ogrodzeniu - farbą antykorozyjną).

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE