Jak dbać o porcelanę: jak myć porcelanę, żeby jej nie uszkodzić?

2016-10-05 16:21

Masz w domu piękne stylowe naczynia z porcelany i nie wiesz do końca, jak o nie dbać? Przeczytaj rady ekspertów z fabryki porcelany w Ćmielowie, którzy zdradzają jak dbać o porcelanę w warunkach domowych - jak ją myć i przechowywać.

Jak dbać o porcelanę: jak myć porcelanę, żeby jej nie uszkodzić?
Autor: thinkstockphotos.com Porcelanowa zastawa stołowa to uosobienie elegancji - jak więc zadbać,  by nie straciła swojego uroku?

Wszyscy kochamy porcelanową zastawę, najdelikatniejsze z naczyń. I najbardziej szlachetne. Jednak we współczesnym świecie pełnym zmywarek, odkamieniaczy i innych silnych detergentów nie mamy zielonego pojęcia jak czyścić porcelanę, którą często jest dla nas cennym skarbem odziedziczonym po babci. Podajemy więc kilka rad dotyczących pielęgnacji porcelany, które przygotowali specjalnie dla nas eksperci z manufaktury porcelany w Ćmielowie.

Jak dbać o porcelanę?

Po pierwsze - trzymaj porcelanę w bezpiecznym miejscu. Najlepiej w przeszklonej serwantce lub kredensie, tak aby była ona dobrze wyeksponowana, a jednocześnie nie kurzyła się zbytnio.

Po drugie - porcelanę wycieraj z kurzu za pomocą miękkiej bawełnianej ściereczki lub szczoteczki do kurzu wykonanej z piór.

Po trzecie - pod żadnym pozorem nie wkładaj porcelanowych naczyń do zmywarki. Starodawne sposoby zdobienia porcelany nie wytrzymują współczesnych detergentów. Bogato zdobiony talerz wyjdzie ze zmywarki z poprzecieranymi deseniami.

Po czwarte - porcelanę myj ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem odrobiny mydła lub soku z cytryny. Aby zminimalizować ryzyko stłuczenia cennego cacka najlepiej do zlewu włożyć plastikową miskę, napełnić ją roztworem wody z mydłem lub sokiem z cytryny i delikatnie umyć za pomocą myjki lub miękkiej ściereczki. Nie szoruj porcelany zmywakami!

Po piąte - nie odkładaj mokrej porcelany na suszarkę. Wytrzyj ją miękką ściereczką i niezwłocznie odstaw w bezpieczne miejsce w kredensie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE