Jak dbać o marmurowy blat?

2016-10-06 15:48

Marmurowe blaty - czy to w kuchni, czy w łazience - są dość wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Niełatwo też usunąć z nich plamy. Jak dbać o marmurowy blat? Do wyboru masz środki chemiczne oraz niezawodne domowe sposoby.

Jak dbać o marmurowy blat? PORADNIK
Autor: pixabay.com Marmur to nie idealny kamień na kuchenny blat - jest bowiem podatny na zaplamienia.

Spis treści

  1. Marmur - kamień podatny na plamy
  2. Czyszczenie marmuru: woda i łagodne detergenty
  3. Czyszczenie marmuru: domowe sposoby

Marmur - kamień podatny na plamy

Aby uodpornić kamienne – w tym także marmurowe - blaty na trudne do usunięcia plamy, można zabezpieczyć je impregnatami. Dzięki ochronnej warstwie preparatu chemicznego łatwiej będzie doczyścić powierzchnię takiego blatu. Impregnacja marmuru minimalizuje też ryzyko trwałego zabrudzenia powierzchni, ale producenci tych środków zalecają ograniczenie ich użycia wewnątrz domu. Głównie dlatego, że są to środki chemiczne, więc na przykład stosowanie ich do ochrony blatów kuchennych mających kontakt z żywnością nie jest wskazane.

Czyszczenie marmuru: woda i łagodne detergenty

Bezpieczniej jest do pielęgnacji marmurowego blatu użyć wody. Jeśli jednak blat marmurowy został zabrudzony tłuszczem, oczyścisz go łagodnym detergentem – ważne, by nie należał do grupy środków przeznaczonych do usuwania kamienia z wody oraz rdzy.

Silnie zabrudzone powierzchnie czyść specjalnymi środkami do kamienia. Jeżeli na twoim blacie pojawiło się trwałe zaplamienie, możesz też skorzystać z usług firmy zajmującej się obróbką kamienia.

Czyszczenie marmuru: domowe sposoby

Jeżeli wolisz domowe środki pielęgnacyjne, czyść marmurowe blaty szmatką maczaną w łagodnym roztworze mydła. Olej, tłuszcz i kwas łatwo wsiąkają w porowatą powierzchnię marmuru i pozostawiają na niej plamy, dlatego nigdy nie stawiaj na marmurze szklanek czy filiżanek bez spodeczka.

Trudne do usunięcia plamy możesz ewentualnie zlikwidować sokiem z cytryny. Ale pamiętaj – kwas nie powinien oddziaływać na powierzchnię dłużej niż 1-2 minuty. Następnie zmyj powierzchnię czystą wodą i starannie ją wypoleruj.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE