Jak czyścić srebro i platery: domowe sposoby

2018-03-29 15:50

Jak czyścić srebro zaśniedziałe od zbyt długiego nieużywania? Jak przywrócić blask platerom? Podpowiadamy, jak najlepiej czyścić srebro i naczynia posrebrzane!

Jak czyścić srebro i platery: domowe sposoby
Autor: thinkstockphotos.com Jak skutecznie wyczyścić przedmioty ze srebra i platery?

Spis treści

  1. Jak czyścić srebro: co będzie potrzebne?
  2. Jak czyścić srebra i platery? Cenne rady

Jak czyścić srebro: co będzie potrzebne?

duże naczynie (min. 2 litry bądź większe) z tworzywa sztucznego bądź szkła (nigdy z metalu!)

kuchenna folia aluminiowa na wyścielenie spodu i boków naczynia

ciepła woda z kranu lub (dla lepszego efektu) destylowana

sól kuchenna (5 łyżeczek soli na 1 litr roztworu)

Wyłożone (podwójnie) od wewnątrz kuchenną folią aluminiową naczynie napełniamy do połowy wrzącą wodą (w proporcji 1 litr wody na 2-litrowe naczynie). Wsypujemy 5 łyżeczek soli kuchennej i dokładnie mieszamy.

Srebrny przedmiot lub plater przygotowany do czyszczenia należy uprzednio przemyć zwykłą wodą z mydłem. Pomoże to pozbyć się dodatkowych zabrudzeń takich jak np. tłuszcz.

Po umyciu srebrnego przedmiotu mydłem zanurzamy go w naczyniu z przygotowanym roztworem solnym i pozostawiamy w kąpieli (w zależności od stopnia zaśniedzenia) od kilkunastu minut do kilku godzin.

Ponieważ proces (reakcja redoks) postępuje bardzo agresywnie, możemy w trakcie obserwować stopień oczyszczenia naszego srebrnego przedmiotu.

Jak czyścić srebra i platery? Cenne rady

Starajmy się nie wrzucać na raz do roztworu wszystkich srebrnych przedmiotów do wyczyszczenia – ich zbyt duża ilość osłabi proces i zniweczy efekt. Lepiej sukcesywnie wymieniać pojedyncze przedmioty (większe) lub wkładać pojedyncze elementy kompletu sztućców (najpierw same łyżki, później tylko widelce itd.).

Należy też wymienić roztwór i folię aluminiową w momencie, kiedy przestanie spełniać swoją funkcję. Poznamy ten moment nie tylko po tym, że zanurzone srebra nie będą rozjaśnione. Aluminiowa folia, którą wyłożone jest naczynie, przejmując na siebie w procesie reakcji redoks wszelkie zanieczyszczenia tlenku siarki, pokryje się stopniowo ciemnym, szarawym nalotem. To będzie znak, że czas przygotować nową partię roztworu, na nowej folii.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE